Altınay Savunma Teknolojileri, şirket hisselerinin yüzde 25'ini 2024'ün ilk yarısında halka arz etmeyi planlıyor. Şirketin azınlık hisseye sahip yatırımcılarından Letven Capital'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Kamil Kılıç, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, halka arz sürecinde Hakan Altınay ve Letven Milres Venture Capital'den yüzde 5'er hisselerin satılacağını, geriye kalan yüzde 15'lik payın ise şirketteki sermaye artırımıyla karşılanacağını belirtti. Halka arza ilişkin yasal prosedürlerin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) nezdinde yakın zamanda tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Şirketin Sahiplik Yapısı ve 2023 Satış Rakamları

Altınay hisselerinin yüzde 80'i şirketin kurucusu Hakan Altınay'a, geri kalanı ise Letven Capital Milres Girişim Sermayesi Fonu'na ait. Şirket, 2023 yılında 37 milyon dolarlık satışa ulaştı.

Halka Arz İşlemlerindeki Aracı Kurumlar

TSKB ve Ziraat Yatırım, halka arz işlemlerine aracılık ediyor. Uluslararası yatırımcılara yönelik bir tahsisat planlanmıyor. İhraç edilen hisselerin yüzde 80'i bireysel yatırımcılara, geri kalanı ise Türkiye'deki kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek.

Altınay'ın Savunma Sanayii Projeleri

Kamil Kılıç, Altınay'ın Taac birimi ile Tusaş ortaklığında Türkiye'nin ilk savaş uçağı projesi Kaan'ın kalkış-iniş takımlarını ürettiğini; Aselsan ile ortak girişim olan Dasal biriminin de tek ve çok rotorlu insansız hava araçları ürettiğini söyledi. Bu projeler, şirketin savunma sanayiindeki etkinliğini ve çeşitliliğini gösteriyor.