Uluslararası danışmanlık şirketi EY'nin raporuna göre, bu yıl halka arz düşünen şirketlerin, enflasyon, faiz oranları, mevzuat değişiklikleri, ekonomik faaliyetler ve jeopolitik gelişmeler gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kapsamlı bir hazırlığa odaklanmaları gerekiyor.

Rapor, 2023 yılında küresel halka arz piyasalarında yaşanan küçülmeye rağmen, 2024 yılında tekrar bir canlanma öngörüyor. Ilımlı seyreden enflasyon ve potansiyel faiz indirimlerinin likidite ve getiri görünümlerini iyileştirerek yatırımcıları halka arzlara geri çekmesi bekleniyor. Ancak, jeopolitik istikrarsızlıkların devam etmesi pay piyasaları ve halka arzlara olan güveni sarsabilecek önemli bir risk unsuru olarak dikkate alınıyor.

Bu yıl halka açılmayı planlayan şirketlerin, bu faktörlerin yanı sıra, birincil ya da ikincil halka arzlardan diğer finansman yöntemlerine (özel sermaye, borç veya ticari satış) kadar tüm seçenekleri de hesaba katması önem taşıyor. Bu nedenle, halka arz öncesi sıkı bir hazırlık döneminden geçilmesi halka arzın başarısı için kritik önemde görülüyor.

Türkiye, Endonezya ve Malezya öne çıkan ülkeler

EY Küresel Halka Arz Trendleri 2023 raporuna göre, 5 yıllık ortalama halka arz faaliyetleri karşılaştırıldığında, işlem hacmi ve gelirlerinde artış gözlenen Türkiye, Endonezya ve Malezya öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye, önceki 5 yılın ortalamasına göre, halka arz sayısında yüzde 120, halka arz gelirlerinde yüzde 163 artışla açık ara önde yer alıyor. Türkiye'de geçen yıl gerçekleşen arzlarda 2,9 milyar dolar gelir elde edildi. Gelişmekte olan ülkeler arasında bu 3 ülkeyi, Hindistan, Suudi Arabistan ve Tayland takip etti.

Halka arz sonrası ikincil piyasa performansı açısından değerlendirildiğinde de Türkiye ön plana çıkan piyasa oldu. Türkiye'de yeni halka açılan şirketlerin tamamı olumlu getiri elde ederken, Türkiye'yi Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan sırasıyla yüzde 80 ve yüzde 75 ile takip etti.

"İleri üretim" ve "tüketici ürünleri" sektörleri öne çıktı

Halka arzda üretim sektörü en fazla işlemin yapıldığı sektör olurken, tüketici ürünleri sektörü hem hacmi hem de geliri artan tek sektör oldu. Buna karşılık; teknoloji sektörü, üretken yapay zeka (GenAI) girişimlerine yapılan önemli risk sermayesi yatırımlarına rağmen düşüş yaşamaya devam etti.

Ayrıca, Çin ve ABD başta olmak üzere sağlık ve yaşam bilimleri sektöründeki halka arz hacmi ve gelirlerinde de önemli bir düşüş görüldü. Bu sektörler, Kovid-19 dönemindeki politikalarıyla değerlemeleri artırmıştı.