Yüzde 25 zam sınırının kalkması ile yükselen kiralar, kiracıları zor durumda bırakırken ev sahiplerini de yeni şartlar koymaya yöneltti. Emekli ve asgari ücretlinin bu kiraları ödeyemeyeceğini düşünen bazı ev sahipleri, ‘memur olma’, ‘bir evde iki kişi çalışma’ ya da ‘kefil’ şartlarını öne sürmeye başladı.

Kiracılar için Yeni Dönem Başladı

Yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla birlikte konut kira zamları TÜFE’ye göre ayarlanacak. Son açıklanan enflasyon rakamları dikkate alındığında yeni kiracılar için yıllık zam oranı yüzde 65 olarak hesaplandı. Bazı ev sahipleri ise bu rakamın üzerinde artış yapma talebinde bulunuyor, bu da asgari ücretli ve emeklilerin kira ödemelerini zorlaştırıyor.

Ev Sahiplerinden Yeni Şartlar

Ev sahipleri, kendilerini garantiye almak adına kiralamalarda çeşitli şartlar öne sürmeye başladı. İlan sitelerine bakıldığında kontratlarda 'memur olma', 'maaş bordrosu talebi', 'mevcut iş yerinde üç yıl çalışma şartı', 'hanede iki kişinin çalışması veya bir emekli olması' ve 'kefil' gibi şartlar dikkat çekiyor. Bazı ev sahipleri kiracılarından Findeks raporu bile talep ediyor.

Emlakçılar ve Ev Sahipleri Ne Diyor?

Emlakçılar, şartlı kontrat döneminin hem ev sahipleri hem de kiracılar için zorlu olduğunu belirtiyor. Bir emlakçı, "Günümüz şartlarında asgari ücretlinin bu kiraları ödemesi zor. Bu sebeple ev sahibi kendini garantiye almak istiyor. Şartlar ise ev arayanları zorluyor," diyor.

Ev sahibi İsmet Kasapoğlu ise, "Geçen sene kiracım yüzde 25 zam sınırını kabul etmeyince mahkemeye gittik. Bir yıl kira alamadım. Şimdi iyi kiracı bulmak için belli şartlar sunuyorum. Memur olmasını istiyorum. Bu doğal bir durum," diye konuştu.

Kiracılar Ne Durumda?

Emekli bir kiracı ise, "Bu adaletli değil. İstanbul’da memur ya da yüksek maaş almıyorsan kimse ev vermiyor. Bir aydır ev bulamadık. Evde iki emekliyiz. Çalışmıyoruz, bu şartlarda bize ev vermek istemiyorlar," diyerek durumu özetliyor.

Editör: Halit Alptekin