Kara yollarında elektrikli araçların artması, ehliyet sınavlarında değişikliğe gidilmesinin önünü açtı. Yeni düzenlemeye göre sınavlarda motor bölümüne ilişkin sorular azaltılacak.

Elektrikli Araçların Etkisi

Yerli araç Togg’un da yollarda yer almaya başlamasıyla elektrikli araçlara yönelik düzenlemeler yapılacak. Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, mevcut sınavlarda kursiyerlere aracın motor bölümünün sorulduğunu ancak yeni yönetmelikle birlikte elektrikli araçlarla sınav yapmanın mümkün hale geleceğini belirtti.

Motor Bölümü Soruları Azaltılacak

Tepeöz, elektrikli araçlarda motor bölümünün bulunmadığını ve bu nedenle adayların sınava giremediğini, ancak yeni düzenlemeyle bu sorunun çözüldüğünü açıkladı. Kaput açıldıktan sonra sorulan soruların azaltılacağını ve teknolojik gelişmelere ayak uydurulacağını ifade etti.

Engelli Kursiyerler ve Diğer Düzenlemeler

Tepeöz, engelli kursiyerlerin uygun araç bulunmaması durumunda kendi araçlarıyla sınava girebileceğini belirtti. Ayrıca, yazılı sınavı geçtiği halde 5 kez direksiyon sınavında kalan kursiyerler için yeni düzenlemeler de yapılacak. Kursiyerlerin 3 yıl boyunca yazılı sınav hakları baki kalacak ve bu süre içinde başka bir kursa gidip kayıt olduktan sonra direksiyon eğitimini alarak direksiyon sınavına girebilecekler.

Editör: Halit Alptekin