Wall Street Journal'ın Çarşamba günü geç saatlerde yayımladığı bir habere göre, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, elektrikli araçlar dahil olmak üzere bazı Çin mallarına yönelik gümrük vergilerini artırmayı planladığı belirtildi. Haber, bilgili kaynaklara dayandırılarak verildi.

China Merchants International Bank tarafından yapılan açıklamada, Çin'in otomobil ihracatının son yıllarda arttığı ve gelecek yıl yüzde 25 artışla 5,3 milyon adede ulaşmasının beklendiği ifade edildi. Bu artışın, üretim fazlası ve dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin'deki iç talepteki yavaşlamanın bir sonucu olduğu belirtildi.

Raporda, geçtiğimiz ay hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partilerden bir grup ABD'li milletvekilinin, ABD yönetimine Çin yapımı otomobillere yönelik gümrük vergilerini artırma ve Çinli şirketlerin üretimlerini ABD'ye ihraç etmelerini engelleme yollarını araştırma talebinde bulundukları kaydedildi.

Çin otomobilleri, eski Başkan Donald Trump döneminde uygulanan ve Biden döneminde uzatılan yüzde 25'lik bir vergiyle karşı karşıya bulunuyor. Gazete, ABD hükümetinin Trump döneminde yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerini tartıştığını ve bu vergilerin uzun bir incelemesini gelecek yılın başlarında tamamlamayı hedeflediğini belirtti.

Ayrıca, Biden yönetiminin temiz enerji ürünlerindeki muhtemel artışın yanı sıra, stratejik öneme sahip olmadığına inanılan bazı Çin tüketici ürünlerine yönelik gümrük vergilerini düşürmeyi de değerlendirdiği ifade edildi.

Tesla gibi yabancı otomobil üreticileri, Çin'i önemli bir ihracat merkezi olarak kullanıyor. Amerikan otomobil şirketlerinin Çin yapımı otomobilleri ABD'ye ihraç etmesi, mevcut ithalat tarifelerinin yetersiz olduğuna dair endişeleri gündeme getirmişti.

Bu konuda ne ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi ne de Ulusal Güvenlik Konseyi, Reuters'in yorum talebine henüz yanıt vermemiş durumda.