Borsa İstanbul Pay Piyasasında, 1 Mart haftasında yabancı yatırımcılar tarafından 75,4 milyon dolar değerinde hisse senedi satışı gerçekleştirildi. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre, bu haftalık dönemde yabancılar tarafından net hisse satışı yönünde önemli bir eğilim gözlemlendi.

Diğer Piyasa Araçlarındaki Yabancı Hareketleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayınladığı verilere göre, aynı dönem içerisinde Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) alanında da hareketlilik vardı. DİBS (Kesin Alım) net satımları 54,4 milyon dolar olarak kaydedildi. Ayrıca, DİBS (Ters Repo) alımlarında net 8,6 milyon dolarlık bir artış, DİBS (Teminat) alımlarında ise 49 milyon dolarlık bir hacim görüldü. Şirket borçlanma senetlerinde yapılan satışlar ise net 0,1 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yabancı Yatırımcıların Piyasa Değerleri

Yabancı yatırımcıların elinde bulunan hisse senedi stoklarının piyasa değeri 34 milyar 355,3 milyon dolar olarak belirlendi. Devlet İç Borçlanma Senetlerine dair stok değerleri ise; DİBS (Kesin Alım) için 2 milyar 763,7 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) için 1 milyar 755,9 milyon dolar, ve DİBS (Teminat) için 1 milyar 676,3 milyon dolar olarak açıklandı. Şirket borçlanma senedi stoklarının değeri ise 97,5 milyon dolar olarak rapor edildi.

Editör: Halit Alptekin