Londra merkezli yatırım bankası HSBC, Türk havacılık sektörü hakkında bir rapor yayımlayarak sektöre yönelik beklentilerini paylaştı. Raporda, iç turizmin yavaşlamasına rağmen, turizm ve döviz kaynaklı gelirlerin sektörün ön plana çıkmasını sağladığı vurgulandı. 2024 yılı içerisinde fiyatlamaların ve marjların normalleşmesi, trafik büyümesinin ise devam etmesi bekleniyor.

Türk Hava Yolları ve Diğer Şirketler İçin Hedef Beklentiler

Raporda öne çıkan Türk Hava Yolları (THYAO), Pegasus (PGSUS) ve TAV Havalimanları (TAVHL) gibi şirketler için hedef beklentiler açıklandı. Özellikle THYAO'nun yüzde 45 gibi yüksek bir yükseliş potansiyeline, uygun FAVÖK çarpanı ve 2024 yılı için sağlam bir serbest nakit akışı dönemi sunma kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

HSBC'den "AL" Tavsiyesi ve Hedef Fiyat Güncellemeleri

HSBC, THYAO, PGSUS ve TAVHL için "AL" tavsiyesinde bulunarak, bu şirketlerin 12 aylık hedef fiyatlarını yükseltti. THYAO için hedef fiyat 223,50 TL'den 385 TL'ye, PGSUS için 773,40 TL'den 1000 TL'ye ve TAVHL için 150 TL'den 215 TL'ye çıkarıldı.

THYAO, PGSUS ve TAVHL Hisselerindeki Güncel Durum

TAVHL, yeni yatırımların faydalarının bu yıl içinde görülmeye başlanması beklentisiyle yüzde 31 getiri potansiyeli taşıyor. Hisse fiyatı, gün içinde yüzde 1,28 artışla 166,6 TL'den işlem görüyor. THYAO, borsada yaşanan düşüşten sonra yüzde 3,54 değer kazancıyla 270,25 TL'den, PGSUS ise yüzde 2,62 yükselişle 802 TL'den işlem görüyor. Bu gelişmeler, Türk havacılık sektörünün yatırımcılar için cazip bir seçenek olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin