ABD doları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin faiz oranları konusundaki şahin yorumları ve Kızıldeniz'deki gemilere yönelik artan saldırı endişeleri ile yükseldi. Bu gelişmeler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine gideceği beklentilerini azaltarak yatırımcıların risk algısını etkiledi. Dolar, bir gecede %0,2 değer kazanarak, bir dizi para birimi karşısında %0,253 artışla 102,90'a ulaştı.

Euro ve Sterlindeki Düşüş
Euro, %0,3 oranında düşerek 1,09185 dolara geriledi ve son iki haftanın en sert günlük düşüşüne hazırlanıyor. Sterlin ise %0,36 oranında düşüşle 1,2681 dolara gerilerken, Aralık sonundaki yaklaşık beş aylık en yüksek seviye olan 1,2825 dolardan uzaklaştı.

ECB'nin Faiz Kararı ve Global Faiz Görünümü
ECB yetkilileri, erken faiz indirimlerine karşı çıkan açıklamalar yaptı. Joachim Nagel, ECB'den yaptığı açıklamada, enflasyonun yüksek olduğunu vurgulayarak faiz oranlarını erken düşürme hatasından kaçınılması gerektiğini belirtti. Piyasa analistleri, ECB'nin bu yıl Nisan ayından itibaren mevduat faizlerinde 145 baz puanlık indirimi fiyatladığını belirtiyor.

Faiz Oranları ve Doların Geleceği
Singapur'da Saxo Bank döviz stratejisi başkanı Charu Chanana, ECB'nin şahin yorumlarının, Fed'in faiz politikasına yönelik piyasa beklentilerini etkilediğini ve Kızıldeniz'deki gerginliklerin güvenli liman taleplerini artırabileceğini belirtti. Yemen'deki Husi hareketinin ABD ve İngiltere gemilerine yönelik saldırı tehditleri, piyasa endişelerini daha da artırdı.

Fed'in Yaklaşan Yorumları ve Piyasa Beklentileri Yatırımcılar, Fed yetkilisi Christopher Waller'ın yaklaşan yorumlarına odaklanıyor. CME FedWatch Aracı, Fed'in Mart ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi yapma ihtimalini %70 olarak fiyatladığını gösteriyor, bu oran bir önceki gün %77 idi. Piyasalar, Fed'den bu yıl 160 baz puan üzerinde bir faiz indirimi bekliyor.

Harbour Asset Management'ın Değerlendirmesi
Harbour Asset Management sabit gelir ve döviz stratejisti Hamish Pepper, piyasanın Fed'den beklenenden daha fazla faiz indirimi fiyatladığını ve bunun dolar üzerinde destekleyici bir etki yaratabileceğini belirtti. Pepper, enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesine rağmen, işgücü piyasasının halen sıcak olduğunu ve bu durumun enflasyonun %2'ye düşmesini zorlaştırabileceğini vurguladı.

Hazine Tahvilleri ve Gelecek Haftanın Beklentileri
10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi %4,003'e yükselirken, iki yıllık ABD Hazine tahvili getirisi %4,211'e ulaştı. Çarşamba günü Çin'in dördüncü çeyrek büyümesi ve ABD perakende satışları hakkında raporlar bekleniyor. İstihdam ve enflasyon verileri, özellikle sterlin yatırımcıları için önemli olacak. Ayrıca, piyasalar İngiltere Merkez Bankası'nın 2024'te 120 baz puanlık bir faiz indirimi yapmasını bekliyor.

Asya Para Birimleri ve Japonya'nın Ekonomik Durumu
Yen, Japonya'nın toptan enflasyonunun sabit kaldığını gösteren verilerin ardından dolar karşısında %0,20 düşüşle 146,07'ye geriledi. Bu veriler, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) teşvik paketini kaldırma baskısını azaltabilir. BOJ'un politika değişikliği beklentileri, yenin geçtiğimiz aylarda değer kazanmasına neden olmuştu

. Ocak ayında ise, yen %3 oranında değer kaybetti. Bu arada, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları sırasıyla %0,53 ve %0,46 oranında değer kaybetti.