Asya hisse senetleri Pazartesi günü, yatırımcıların ABD, Japonya ve Avrupa'dan gelecek faiz oranı hamlelerine ilişkin beklentileri yumuşatmasına yardımcı olacak enflasyon verilerini beklerken yedi ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti. Federal Rezerv'in temel kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin Perşembe günü açıklanması bekleniyor ve tahminler %0,4 artış yönünde.

Yatırımcı Beklentileri ve Piyasa Dinamikleri

Yatırımcılar, daha önce sadece %0,2'lik bir artış beklerken, tüketici ve üretici fiyatlarına ilişkin yüksek veriler, riskin %0,5 kadar yüksek bir sonuç için olduğunu gösteriyor. Piyasalar, Fed'in genişleme politikasının muhtemel zamanlamasını Mayıs'tan Haziran'a kadar ileri sürdü ve bu şu anda %70 civarında bir olasılık olarak fiyatlanıyor.

Fed Konuşmacıları ve Çin PMI'ları

Bu hafta en az 10 Fed konuşmacısı gündemde yer alacak ve muhtemelen faiz oranları konusunda temkinli bir yaklaşımı tekrarlayacak. Cuma günü açıklanacak olan Çin PMI'ları ve ISM imalat anketi de piyasaların odak noktasında.

Wall Street'in Yükselişi ve Nvidia'nın Etkisi

Wall Street, yapay zeka divası Nvidia'nın devasa kazanımlarının da yardımıyla yeni zirvelere ulaşmayı başardı. JPMorgan analistleri, bu durumun, faiz oranı ortamına bakılmaksızın hisse senetleri ve getiriler arasında daha fazla ayrışma görülmesi için bir katalizör olabileceğini belirtti.

Küresel Hisse Senedi Piyasaları ve Enflasyon Rakamları

S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri %0,2 oranında düşüşle işlem görürken, MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisseleri %0,3 düşüş yaşadı. Japon tüketici fiyatlarının Salı günü açıklanması ve çekirdek enflasyonun %1,8'e yavaşlaması bekleniyor.

Avrupa Birliği Enflasyonu ve Merkez Bankası Politikaları

Avrupa Birliği'nde enflasyona ilişkin rakamların Cuma günü açıklanması ve çekirdek enflasyonun %2,9 ile yavaşlaması bekleniyor. Piyasalar, Avrupa Merkez Bankası'nın politikasını gevşetebileceğini öngörüyor.

Editör: Halit Alptekin