Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Ukrayna'nın askeri komuta merkezlerine, lojistik ikmal üslerine ve geçici konuşlanma bölgelerine saldırılar gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu saldırılarla birlikte, Kupyansk, Donetsk, Avdiivka ve diğer bölgelerdeki Ukrayna saldırılarının püskürtüldüğü belirtildi. Ayrıca, Donetsk bölgesindeki bir tren istasyonunun ve Avdiivka yakınlarında bulunan bir köyün ele geçirildiği ifade edildi.

Ukrayna'nın Karşı Saldırıları

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı ise, son 24 saat içinde Rus ordusuyla onlarca çatışmaya girdiklerini duyurdu. Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin Rus hava savunma füze sistemlerine ve diğer askeri hedeflere yönelik bir dizi saldırı düzenlediği açıklandı.

AB'den Ukrayna'ya Destek Önerileri

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilecek gelirleri Ukrayna'ya askeri yardım sağlamak için kullanmaları gerektiğini öne sürdü. AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, bu fonların yüzde 90'ının askeri yardım için kullanılmasını teklif etti.

Rusya'nın Cevabı ve Uyarıları

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın AB'nin dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen gelirleri Ukrayna'ya silah sağlamak için kullanma planlarına karşı tüm yasal mekanizmaları kullanacağını ve ilerleme halinde misilleme yapacağını açıkladı. Bu durum, Ukrayna krizinin uluslararası boyutunu daha da karmaşık hale getiriyor.