İsrail'in 4 Aralık Pazartesi sabahı Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta düzenlediği saldırıda iki kişi hayatını kaybetti ve bir ev yıkıldı. Bölge sakinleri, güvenlikleri için yer değiştirmek zorunda kaldıklarını, ancak giderek kalabalıklaşan okullar ve hastanelerin sığınağa dönüştürülmesi nedeniyle yer bulmakta zorlandıklarını belirtti.

İsrail Ordusu, Gazze Şeridi'ndeki yaklaşık 20 bölgeyi boşaltmaları için yeni emirler içeren bir bildiri yayınladı ve bu bölgelerde yaşayanlara nereye gitmeleri gerektiğini gösteren haritalar sundu. İsrail, sivillerin zarar görmemesi için "güvenli alanlar" belirlediğini iddia ediyor. Ancak BM yetkilileri ve Gazze halkı, düzensiz internet ve elektrik sorunları nedeniyle bu emirlere uymakta zorlanıldığını ifade ediyor.

Ayrıca, İsrail ordusu Pazar günü Han Yunus'un batısında ve Mısır sınırındaki Refah'ın güneyinde sığınakların yerlerini gösteren bir harita yayınladı. Filistin İstatistik Bürosu, Hamas'ın İsrail'in güneyine düzenlediği saldırının ardından iki aylık savaşta 15.400'den fazla kişinin öldüğünü, 200'den fazla kişinin de rehin alındığını bildirdi.