Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, mayıs ayını yüzde 3,53 artışla 10.400,48 puandan tamamlarken, yılbaşından bu yana yüzde 39,23 değer kazandı. Bu performansla dünya çapında öne çıkan endeksleri geride bıraktı.

Bayram Sonrası Beklentiler

Piyasalarda bayram sonrasına yönelik beklentiler netleşmeye başladı. Geleneksel olarak bayramlardan önce zayıf bir seyir izleyen Borsa İstanbul, bayramlardan sonra hızlı bir yükseliş gösteriyor. Son 5 yılda kurban bayramı öncesinde en düşük yüzde 8, en yüksek yüzde 17’lik bir düşüş yaşandı.

FATF Kararı ve Not Artışları

Uzmanlar, kurban bayramından sonra yeni bir ralli bekliyor. Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) 28 Haziran’da vereceği kararla Türkiye’yi gri listeden çıkarması bekleniyor. Bu durumun borsadaki ralliyi ateşlemesi öngörülüyor. Ayrıca kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yönelik not artırım kararları ve CDS’lerdeki düşüşlerin devam etmesi durumunda, borsada yaz aylarının oldukça hareketli geçeceği belirtiliyor.

Piyasa Dinamikleri ve Dolar Bazlı Direnç

Geçtiğimiz günlerde Borsa İstanbul 100 Endeksinin dolar bazlı 323 seviyesini aşmasının ardından, dolar bazlı direnç seviyesi olan 343 seviyesinden ve TL bazlı olarak 11 bin puan seviyesinden satışla karşılaştı. Uzmanlar, haziran ayı boyunca 10 bin puan ile 11 bin puan arasında yatay bir seyir bekliyor.

Yabancı Yatırımcıların Rolü

Yabancı yatırımcıların borsada son iki haftadır satıcı tarafta yer alması ve daha çok tahvil piyasasında alıcı olması, borsadaki zayıf seyirde önemli bir rol oynuyor. Enflasyon muhasebesinin bilançolar üzerinde yarattığı baskının da sürdüğü belirtiliyor.

Uzman Görüşü

İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, "11.000 seviyesini gördüğümüz günden bugüne yaşadığımız düzeltme hareketinin içerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Ana trendin hala yükseliş olduğunu ancak bu tarz düzeltmelerin sağlıklı yükselişler için önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. 10.750 seviyesinin altında kaldığımız sürece düzeltme etkisi devam edebilir ancak kısa vadeli 10.500 seviyesi üzerinde kapanışlar 11.200 seviyesine doğru yeni bir hareketin güç kazanması açısından önemli olacak. Not artış patikasında olmamız, gri listeden çıkma ve atılan rasyonel adımların devam etmesi sene boyunca 400 dolar hedefine doğru bir yolculuk için dinamikleri korumama sebep oluyor" dedi.

Editör: Halit Alptekin