New York borsası haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Dow Jones endeksi, yüzde 0,06 artışla 38.708,59 puana, S&P 500 endeksi yüzde 0,37 artışla 5.297,15 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,78 kazançla 16.865,70 puana ulaştı.

ABD hazine tahvilleri düşerken, çip şirketlerinin hisselerindeki yükseliş de pay piyasalarını destekledi. Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artışın nisanda yavaşlamasının, Fed'in yılın son çeyreğinde faiz indirimlerine başlayabileceğine dair beklentileri artırdığını belirtti. Bu beklentilerle 10 yıl vadeli hazine tahvil faizi 5 baz puan azalışla yüzde 4,46'ya geriledi.

Çip Şirketleri Yükselişte

Kurumsal tarafta, Nvidia'nın yeni yapay zeka çipi "Rubin"i tanıtmasıyla hisseleri yüzde 4 arttı. AMD'nin yeni nesil yapay zeka dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için yeni çiplerini duyurmasıyla hisseleri de yaklaşık yüzde 2 yükseldi.

Diğer Hisse Hareketleri

Spotify'ın ABD'de Premium abonelik ücretlerini artıracağını duyurması sonrası hisseleri yüzde 6'ya yakın değer kazandı. GameStop hisseleri ise "Roaring Kitty" sosyal medya hesabının arkasındaki isim Keith Gill'in şirkette önemli bir pozisyona sahip olabileceği spekülasyonları üzerine yüzde 70'in üzerinde değer kazandı ve dalgalanma nedeniyle açılışta kısa süreliğine işleme kapatıldı.

Analistler, bu hafta imalat ve hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksleriyle fabrika siparişleri gibi verilerin takip edileceğini ve Fed'in muhtemel para politikası seyrine dair ipucu verebilecek istihdam verilerinin de yatırımcıların odağında olacağını ifade etti.

Editör: Merve Öney