Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ve Macaristan arasında nükleer enerji, yer altı doğal gaz depoları ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri konularında işbirliği yapılacağını bildirdi. Bayraktar, bu gelişmeyi Budapeşte'deki Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin 6. toplantısında duyurdu.

Nükleer Enerji ve Doğal Gaz Alanında İşbirliği

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında yer alan Bayraktar, Macar Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ve Enerji Bakanı Csaba Lantos ile görüşmelerde bulunarak, nükleer enerji ve doğal gaz konularında bir dizi anlaşma imzalandığını ifade etti. Bayraktar, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, nükleer enerji alanında işbirliğinin kurumsallaşacağını ve güvenlik ile sürdürülebilirlik konularında bilgi ve deneyim paylaşımının artacağını belirtti.

Doğal Gaz Ticareti ve Altyapı Anlaşmaları

Ayrıca, Bayraktar, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Macaristan devlet şirketi MVM arasında doğal gaz ticareti ve altyapı işbirliğine yönelik mutabakat zaptının imzalandığını açıkladı. Bu anlaşma, doğal gaz ticareti, yer altı depoları, LNG terminalleri ve boru hatlarındaki hidrojen kullanımını kapsıyor.

2024'ten İtibaren Türkiye'den Macaristan'a Doğal Gaz Sevkiyatı

Türkiye'nin enerji alanında stratejik hedefleri doğrultusunda, BOTAŞ ile MVM arasında ağustos ayında imzalanan anlaşma ile Türkiye'den Macaristan'a 2024'ten itibaren doğal gaz sevkiyatı başlaması öngörülüyor. İşbirliği, iki ülkenin doğal gaz depolama tesislerinin ortak kullanımını ve LNG altyapısının geliştirilmesini de içeriyor.