Eski ABD Başkanı Donald Trump, yıllarca emlak sektöründe gerçekleştirilen hileli işlemler nedeniyle ağır bir para cezasına çarptırıldı. New York'ta görülen davada, Trump ve ailesine yönelik suçlamalar, kamuoyunun dikkatini uzun süredir çekiyordu.

Yargıç Engoron'dan Kesin Karar

Yargıç Arthur Engoron, Trump ve ailesine karşı açılan davanın kararını açıkladı. Eski Başkan Trump’a 354,9 milyon dolar, oğulları Donald Trump Jr. ve Eric Trump’a ise kişi başı 4'er milyon dolar ceza verilmesine hükmedildi. Ayrıca, şirketin eski mali işler müdürüne 1 milyon dolar ceza kesildi.

İş ve Finans Dünyasına Yönelik Yaptırımlar

Donald Trump ve çocuklarına, New York'taki şirketlerde üst düzey görev almak ve bankalardan kredi almak üzerine üç yıla kadar yasak getirildi. Bu karar, Trump ailesinin iş dünyasındaki etkinliklerine önemli bir darbe olarak değerlendiriliyor.

Trump'ın Duruşma Süreci ve İddiaları

Trump, 2 Ekim 2023'ten itibaren devam eden duruşmalara sıkça katıldı. Kendisine yönelik suçlamaları reddeden Trump, davayı "siyasi saiklerle" açıldığını iddia etti.

New York Başsavcısının İddiaları

New York Başsavcısı Letitia James, Trump ve ailesinin servetini gerçekte olduğundan 3,6 milyar dolar daha fazla gösterdikleri iddiasıyla dava açtı. James, Trump ve ailesine yönelik ticari faaliyetlerde bulunma ve ticari gayrimenkul satın alma yasağı talebinde bulundu.

Yargıç Engoron'un Değerlendirmesi

Yargıç Engoron, Trump ve "Trump Organization" şirketinin, bankaları, sigortacıları ve iş dünyasını yanıltarak avantaj sağladığına dair suçlamaları değerlendirdi. Kararda, Trump ve yöneticilerinin yıllık finansal durumları hakkında sürekli yanıltıcı bilgiler vererek avantaj elde ettikleri belirtildi. 11 Ocak'ta sona eren duruşmalar, davanın kapanış konuşmaları ile son buldu.

Editör: Halit Alptekin