Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir Cumhurbaşkanı Kararı ile Türk lirası cinsinden mevduatlar ve katılım hesapları için uygulanan stopaj indirim süresi, 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatıldı. Bu karar, söz konusu finansal araçlara yatırım yapan vatandaşlar için önemli bir avantaj sağlıyor.

Yayımlanan karar, Türk lirası mevduatları ve katılım hesaplarında uygulanan stopaj oranında indirim uygulamasının devamını içeriyor. Bu kararla, vatandaşların ve yatırımcıların Türk lirasına olan güveninin artırılması ve yerel para biriminin desteklenmesi amaçlanıyor.

Stopaj indirimi, mevduat faizleri ve katılım hesaplarının kar payları üzerinde uygulanacak. Ayrıca, Hazine tarafından ihraç edilen devlet tahvili ve hazine bonoları ile varlık kiralama şirketleri tarafından çıkarılan kira sertifikalarından elde edilen gelirler de bu indirimden yararlanacak.

Karar, ayrıca bankaların ihraç ettiği tahvil ve bonolar, varlık kiralama şirketlerinin çıkardığı kira sertifikaları, yatırım fonlarından elde edilen gelirler, varlığa ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler gibi finansal araçlardan elde edilen gelirler üzerinde de indirimli stopaj uygulamasını kapsıyor.