İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yemenli Husi milislerinin Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı bir önlem olarak, Avrupa Birliği'nin korsanlıkla mücadele deniz gücünün kullanılmasına karşı çıktıklarını, ancak bu sorunla mücadele etmek için farklı bir misyon oluşturulmasını değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Sanchez, mevcut AB misyonunun bu durum için uygun olmadığını belirterek, "Böyle bir operasyonu değerlendirmeye hazırız ve açığız, ancak Atalanta Operasyonu çerçevesinde değil." dedi. Madrid, NATO ve AB müttefiklerine Atalanta Operasyonu'nun Kızıldeniz'deki durumun gerektirdiği özelliklere sahip olmadığını iletti.

AB'nin Atalanta misyonunun ana hedefi Hint Okyanusu'nda korsanlıkla mücadele etmekken, Kızıldeniz'deki durum bu alandan "tamamen farklı" olarak değerlendiriliyor. Saldırılara yanıt olarak, birçok nakliye şirketi, Güney Afrika çevresinde daha uzun rotaları tercih ederek Kızıldeniz'deki operasyonlarını askıya aldı.

Kızıldeniz'de Husi gerilimi

Yemen'in büyük bölümünü kontrol eden İran destekli Husiler, Ekim ayından bu yana, İsrail bağlantılı olduklarını iddia ettikleri veya İsrail'e doğru seyreden ticari gemilere Kızıldeniz'de saldırı düzenliyor. Husiler, bu eylemlerini Gazze'deki Filistinlilere İsrail güçlerinin saldırılarına karşı dayanışma göstermek amacıyla yaptıklarını ifade ediyor.

Husiler, İsrail Gazze'deki çatışmayı durdurana kadar saldırılarına devam edeceklerini belirtiyor ve milis grubuna yönelik herhangi bir saldırı durumunda ABD savaş gemilerine karşı da harekete geçeceklerini ifade ediyor.