Türk Hava Yolları, küresel havacılık sektöründe konumunu güçlendirici adımlar atarak, geçtiğimiz yıl toplamda 350 uçaklık bir sipariş verdi. Söz konusu siparişin mali değeri 70 milyar doları buluyor ve bu siparişin önemli bir kısmının Türkiye’de üretilmesi amacıyla Rolls Royce ve Airbus ile kritik bir anlaşma yapılması planlanıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, bu anlaşmanın Türk firmaları için 20 milyar dolarlık bir iş kapısı aralayacağını ifade ediyor.

Stratejik İşbirlikleri ve Sektörel Etkiler

Türk Hava Yolları'nın İngiliz motor şirketi Rolls Royce ve havacılık devi Airbus ile gerçekleştireceği bu üçlü anlaşma, Türkiye'nin küresel sivil havacılık sektöründeki konumunu daha da güçlendirecek bir adım olarak görülüyor. 350 uçaklık siparişin önemli bir bölümünün Türkiye'de üretilmesi planlanıyor, bu durum Türk havacılık sanayisine önemli bir ivme kazandıracak.

Türk Firmalarının Rolü ve Ekonomik Katkı

28 Nisan'da İstanbul’da yapılacak olan bu büyük anlaşmanın değeri, 20 milyar dolar olarak belirtiliyor. Anlaşmaya, Türkiye ve İngiltere'nin Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Hazine ve Maliye Bakanları'nın katılacağı ve sivil havacılık sektöründe üretim yapan 30 kadar Türk firmasının da davet edildiği açıklanıyor. Anlaşma, Türk firmalarına ciddi bir ekonomik fayda sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkılarda bulunacak.

Üretim Takibi ve Kalite Güvencesi

Ahmet Bolat, THY'nin 2023 bilançosunun açıklandığı bir basın toplantısında, 30 kadar Türk firmasının işe dahil edilmesinin önemine vurgu yaparak, kamu şirketleri TAİ, TUSAŞ ve HAVELSAN'ın da aralarında bulunduğu şirketlerin Airbus’a ve Rolls Royce’a uçak parçası üreteceğini belirtti. Ayrıca, üçlü bir komitenin oluşturulacağı ve bu komitenin koordinatörlüğünün THY tarafından yapılacağı açıklandı. Bu komite, anlaşmanın üretim sahalarına yansımasını takip edecek ve sürekliliği sağlayacak.

Filo Genişletme ve Yolcu Taşımacılığı

Türk Hava Yolları'nın 100. Yıl Stratejisi doğrultusunda, 2033'e kadar filosunu 800 uçağın üzerine çıkarma hedefi bulunuyor. Geçen yıl, tedarik ve üretim zorluklarına rağmen filosuna 46 yeni uçak ekleyerek, uçak sayısını 440'a çıkardı. Ayrıca, geçen yıl 83,4 milyon yolcu taşıyarak tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaştı.

Finansal Başarı ve Toplumsal Katkılar

2023 yılında, THY 2,9 milyar dolarlık faaliyet kârı elde etti. Şirket ayrıca, Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında bölgeye ücretsiz yolcu ve kargo seferleri düzenledi ve ihtiyaç sahiplerine bağışlanmak üzere 1000 adet konut için gerekli ödemeyi yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı!

Küresel Kargo Taşımacılığında Yükseliş

THY, geçen yıl 24 kargo uçağı ve 416 yolcu uçağı ile 133 ülkede 364 noktada hava kargo hizmetleri sundu. Son 10 yılda kargo taşımacılığındaki pazar payını üç katına çıkararak, dünyanın en büyük dördüncü hava kargo taşıyıcısı oldu.

Pandemi Sonrası Yolcu Kapasitesinde Artış

IATA verilerine göre, geçen yıl küresel dış hat yolcu kapasitesi, Kovid-19 öncesi döneme göre yüzde 12 geride kalmışken, THY, ilgili yılın yüzde 27 üzerine çıkarak sektörün öncü hava yollarından biri olmayı sürdürdü. İstanbul Havalimanı'nın Avrupa’nın en çok uçuş sunan havalimanı olması, Türkiye'nin havacılık altyapısına yaptığı yatırımların bir sonucu olarak görülüyor.

Toplam Varlık ve İhracat Gelirleri

THY, 1 trilyon lirayı (35,7 milyar dolar) aşan toplam varlığıyla geçen yıl Türkiye'ye 16,3 milyar dolarlık ihracat geliri kazandırdı. Şirketin net döviz katkısı 8,1 milyar dolar olarak kaydedildi ve Türkiye ekonomisi için önemli bir değer kaynağı oluşturdu. Bu gelişmeler, THY'nin küresel havacılık sektöründeki güçlü konumunu ve Türkiye ekonomisine sağladığı katkıları gözler önüne seriyor.

KAYNAK: HAVAHABER

Editör: Halit Alptekin