Merkez Bankası'nın güncellediği yıl sonu enflasyon tahmini ve 4 aylık enflasyon farkı, Temmuz 2024'te memur ve emekli maaş zamlarını etkileyebilir. İşte detaylar:

Enflasyon Farkı ve Maaş Zamları

2024 yılının ilk dört ayında kaydedilen %18,70'lik enflasyon, memur ve emekli maaş hesaplamalarında belirleyici oluyor. Memur-Sen, Temmuz zammının ne kadar olacağına dair önemli ipuçları verdi.

19 Mayıs'ın 105. yıl dönümü coşku ile kutlanıyor! 19 Mayıs'ın 105. yıl dönümü coşku ile kutlanıyor!

Toplu sözleşme gereği, memurlar ve memur emeklileri için %10'luk bir zam öngörülüyor. Ancak, Mayıs ve Haziran ayı enflasyon rakamları da bu oranı etkileyecek.

Merkez Bankası'ndan Yeni Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini %38'e çıkardı. Yapılan bu güncelleme, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını doğrudan etkileyecek. Eğer ilk 6 ayda enflasyon %25 seviyesinde gerçekleşirse, bu durum SSK ve Bağ-Kur emeklilerine önemli oranda zam yapılması anlamına gelebilir.

Memur-Sen'den Açıklama: Zam Beklentileri

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'a göre, 6 ay sonunda enflasyon farkı %10'u bulacak. Bu durum, Temmuz ayında memur ve memur emeklileri için %20'lik bir zam beklentisini ortaya koyuyor.

Ancak Yalçın, enflasyonun kontrol altına alınmasının önemine vurgu yapıyor. Çünkü enflasyon düşürülmeden yapılan zamlar, alım gücünü gerçekte artırmayacak.

Editör: Merve Öney