TBMM Milli Savunma Komisyonu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'na (SSB) bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı Hulusi Akar ve komisyon üyeleri, SSB Başkanı Haluk Görgün tarafından karşılandı. Görgün, Türk savunma sanayi ürünlerinin sergilendiği bir tur düzenleyerek projeler hakkında bilgi verdi.

SSB'nin Başarılı Projeleri ve Hedefleri

Haluk Görgün, SSB'nin son 20 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonuyla ürünler geliştirdiğini ve 170'ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. Geçen yıl 4,4 milyar dolarlık savunma sanayi ihracatı yapıldığını, bu yıl ise 6 milyar dolar hedeflendiğini açıkladı.

Türkiye'nin Savunma Sanayii Gelişimi

Hulusi Akar, Türkiye'nin savunma sanayisindeki ilerlemesine dikkat çekti ve hafif silahlar sınıfında önemli bir gelişme kaydedildiğini vurguladı. Türkiye'nin gemi, helikopter ve uçak gibi alanlarda da başarılar elde ettiğini ifade etti.

Sektörün Geleceği ve Hedefler

Görgün, savunma sanayisinin 12 milyar dolar ciro, 80 bin çalışan ve 2500 firmaya ulaştığını belirtti. Ürünlerin nitelikli ve saha koşullarında çalışabilir olmasının önemine vurgu yaptı.