Türkiye tarım sektörü, 2024 yılının ilk üç ayında 9,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek, tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek ihracat rakamını kaydetti. Bu dönemde, jeopolitik riskler ve küresel gıda arzındaki sıkıntılara rağmen tarım ihracatı yüzde 8,6 artış gösterdi ve Türkiye'nin toplam dış satımının yüzde 14,6'sını oluşturdu.

Ünlü televizyon sunucusu Erkan Yolaç hayatını kaybetti! Ünlü televizyon sunucusu Erkan Yolaç hayatını kaybetti!

Sektörel Başarılar ve Lider Ülkeler

Beş ana tarım alt sektörü, ilk çeyrekte ihracat rekorları kırdı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü 3,1 milyar dolarlık ihracatla öne çıkarken, yaş meyve ve sebzeler 963,6 milyon dolar, meyve sebze mamulleri 708,3 milyon dolar, kuru meyve ve mamulleri 497,6 milyon dolar, süs bitkileri ve mamulleri ise 49,1 milyon dolar dış satım gerçekleştirdi. İhracatın en yüksek olduğu ülkeler arasında Irak, Rusya Federasyonu, ABD, Almanya ve Hollanda yer aldı.

İllerin İhracat Başarıları

İstanbul, Mersin, İzmir ve Antalya illeri, tarım ihracatında öne çıkan bölgeler oldu. İstanbul, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri alanında 903,7 milyon dolarlık, meyve sebze mamulleri kategorisinde ise 197,6 milyon dolarlık ihracatla liderliğini sürdürdü. Mersin, yaş meyve ve sebze ihracatında 263,8 milyon dolarla dikkat çekerken, İzmir kuru meyve ve mamullerinde 160,6 milyon dolar, Antalya ise süs bitkileri ve mamullerinde 20,6 milyon dolarlık ihracatla katkı sağladı.

Editör: Halit Alptekin