Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü! Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü!

Londra Metal Borsası (LME), Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle uygulamaya koyulan yeni ABD ve İngiltere yaptırımlarına uyum sağlamak amacıyla, 13 Nisan 2024 tarihinden itibaren üretilen Rus metallerini sisteminden yasaklama kararı aldı. Bu adım, Rus şirketlerinin metal ihracatından elde edilen gelirlerin, Ukrayna'daki askeri faaliyetlerin finansmanına katkı sağlamasını sınırlamayı hedefliyor.

Rusal ve Nornickel Gibi Şirketlere Kısıtlama

Yaptırımlar, özellikle Rus alüminyum, bakır ve nikel üreticileri olan Rusal ve Nornickel gibi büyük şirketleri etkiliyor. ABD Hazine Bakanlığı ve İngiltere hükümeti, bu şirketlerin yeni üretimini kabul etmeyi yasaklayan düzenlemeleri Cuma günü açıklamıştı.

LME'den Yapılan Açıklama ve İstisnalar

LME'den yapılan açıklamaya göre, 13 Nisan 2024'ten önce üretilmiş Rus metalinin sahibi, üretim tarihiyle ilgili geçerli kanıtları sunabilirse, ilgili metal LME varantına konulmaya devam edebilecek. Ancak, 13 Nisan 2024 tarihinden sonra çıkarılan varantlar, Birleşik Krallık dışındaki müşteri hesaplarına yapılmadıkça, Birleşik Krallık'taki LME üyeleri ve müşterileri tarafından iptal edilmesi veya geri çekilmesi gerekecek.

Editör: Halit Alptekin