İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Batılı ulusların Rusya'nın Ukrayna işgalinden sonra dondurdukları Rus varlıklarına el koyma konusunda daha cesur olmaları gerektiğini vurguladı. Sunak, Sunday Times gazetesinde yazdığı makalede, Ukrayna'nın uzun menzilli silahlar, insansız hava araçları ve mühimmat gibi yardımlara ihtiyacının devam ettiğini belirtti.

Yaptırımların Güçlendirilmesi ve Uluslararası Hukuk

Sunak, "Rus savaş ekonomisine daha güçlü darbeler vurmalıyız," diyerek dondurulmuş Rus varlıklarına el koyma gerekliliğine işaret etti. İngiltere Yatırım Bakanı Dominic Johnson'un ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo ile görüşmesinde, bu adımların uluslararası hukuka uygun olarak atılması gerektiği vurgulandı.

Küresel Yaptırımlar ve Ukrayna'ya Destek

2022'de Avrupa Birliği, ABD, Japonya ve Kanada, Rusya'nın Ukrayna işgaline yanıt olarak yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus merkez bankası varlıklarını dondurdu. Yedi ülkeden oluşan Grup, Rusya'nın işgalinin yol açtığı zararın karşılanması için bu varlıklara el koyma üzerinde çalışıyor.

ABD'ye Çağrı ve İngiltere'nin Yardımı

Sunak ayrıca, Ukrayna'ya mali ve askeri destek sağlamaya devam etmesi için ABD'ye çağrıda bulundu. İngiltere savunma bakanlığı ise, Ukrayna topçu mühimmatını finanse etmek için 245 milyon pound (311 milyon dolar) yardım yapacağını duyurdu.

Editör: Halit Alptekin