ING Türkiye tarafından yürütülen "Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması" 2023 son çeyrek sonuçları, Türkiye'de tasarruf oranlarında gözle görülür bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Söz konusu araştırmaya göre, tasarruf sahipliği oranı 3 puanlık bir artışla %23,3'e ulaşmış durumda. Belirtilen oran, 2011 yılından itibaren kaydedilen ikinci en yüksek seviye olarak dikkat çekiyor. Yapılan analizler, tasarruf sahiplerinin ilk tercihinin %26 oranıyla yastık altı altın ve nakit olduğunu gösteriyor.

Sistem İçi Altın ve Hisse Senetlerinin Popülerliği

Tasarruf araçları arasında sistem içi altın, %16 oranıyla ikinci sırada yer alıyor. Hisse senetleri ise %14 ile üçüncü en popüler tasarruf aracı olarak kaydedilmiş. Söz konusu veriler, Türk yatırımcıların geleneksel yatırım araçlarına olan ilgisinin sürdüğünü gösteriyor.

Bireysel Emeklilik ve Kripto Para Fonları

Bireysel emeklilik fonları, %8'lik bir tercih oranıyla dördüncü sırada yer alırken, kripto para fonları ise %6'dan %4'e gerileyerek popülaritesinde düşüş yaşamış. İlgili durum, yatırımcıların daha geleneksel ve stabil yatırım araçlarına yönelimini işaret ediyor.

Cinsiyete Göre Tasarruf Eğilimleri

Erkekler arasında düzenli tasarruf yapanların oranı, bir önceki çeyreğe göre 3 puan artışla %74'e ulaşırken, kadınlar arasında ise bu oran %61'e düşmüş durumda. Araştırmada, kadınların yastık altı altın ve nakdi tercih ettiği, erkeklerin ise hisse senetlerine yöneldiği belirlenmiş.

Editör: Halit Alptekin