Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, 2024 yılının başından bugüne kadar borçlanma piyasasından sağlanan fon tutarının yaklaşık 760,7 milyar TL olduğunu bildirdi. Gönül, bu fonların 263 milyar TL'sinin yurt içi borçlanma yoluyla, 498 milyar TL'sinin ise yurt dışı borçlanma yoluyla sağlandığını belirtti.

Altın Boğa Ödülleri sahiplerini buldu
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), bu yıl 9’uncusunu düzenlediği Altın Boğa Ödülleri ile sermaye piyasalarının gelişmesine katkıda bulunanları ödüllendirdi. Törende konuşan Gönül, pay senedi yatırımcı sayısının 8,5 milyon seviyesine ulaştığını ve şirketlerin 2024 yılının ilk beş ayında 40,3 milyar TL fon sağladığını açıkladı.

Gönül’den yeni başkana tebrik
Gönül, TSPB'nin Olağan Genel Kurul toplantısında başkanlık görevini devreden İbrahim Öztop’a teşekkür ederek, yeni başkan Pamir Karagöz’ü tebrik etti. Gönül, “Önümüzdeki dönemde Sayın Karagöz ile de piyasamızı geliştirecek önemli projelere birlikte imza atacağımızı düşünüyorum” dedi.

Karagöz: Güçlü bir yatırım ekosistemi ile bölgesel merkez olabiliriz
Yeni TSPB Başkanı Pamir Karagöz ise Altın Boğa Ödülleri’nin sektör profesyonellerini motive ettiğini ve sermaye piyasalarının gelişiminde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Karagöz, "Ülkemizde etkin, derinlikli ve güçlü bir yatırım ekosistemi kurup, sermaye piyasalarımızı bölgesel düzeyde bir merkez haline getirecek potansiyele sahibiz" şeklinde konuştu.

Editör: Merve Öney