Fenerbahçe, yeşil sahalardaki başarısını Borsa İstanbul'a taşıdı. Trendyol Süper Lig'de 99 puanla ikinci sırada yer alan takım, borsada da yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında Mayıs ayını yüzde 42,5'lik etkileyici bir yükselişle tamamlayan Fenerbahçe, futbol hisse senetlerindeki hareketliliği artırdı.

Fenerbahçe'nin Yükselişi

Sezonun son maçında İstanbulspor'u 6-0 yenerek 99 puanla ligi ikinci bitiren Fenerbahçe, gelecek sezon UEFA Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılmaya hak kazandı. Sarı-lacivertliler, Şampiyonlar Ligi serüvenine ikinci ön eleme turundan başlayacak ve Avrupa arenasındaki mücadelesi merakla takip edilecek.

Borsa İstanbul'da Spor Şirketleri 

Borsa İstanbul'da spor şirketleri arasında dikkat çekici hareketlilik yaşanırken, Fenerbahçe'nin yanı sıra Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği de yatırımcısına kazanç sağladı. Yıl başından bu yana en fazla kazandıran spor şirketi olan Fenerbahçe, başarılı transferler, ligdeki yüksek performansı ve sponsorluk anlaşmalarıyla borsa performansını olumlu etkiledi.

Galatasaray ve Beşiktaş'ın Borsa Serüveni

Ancak, ligin şampiyonu olan Galatasaray ve zorlu bir sezon geçiren Beşiktaş'ın borsa performansı yatırımcısını üzdü. Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımların hisseleri mayıs ayında yüzde 9,9 değer kaybederken, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'nin hisseleri yüzde 25,4'lük düşüş yaşadı.

Piyasa Değerleri ve Sıralama

Piyasa değerlerine bakıldığında ise Fenerbahçe, 12 milyar 313 milyon 112 bin liralık değeriyle halka açık spor şirketleri arasında ilk sırada yer alıyor. Galatasaray 8 milyar 575 milyon 200 bin lira, Beşiktaş 8 milyar 524 milyon 800 bin lira ve Trabzonspor 5 milyar 150 milyon lira piyasa değeriyle sıralanıyor.

Editör: Halit Alptekin