Ukraynalı bir yetkilinin Reuters'e verdiği bilgilere göre, Ukrayna güvenlik teşkilatı tarafından yürütülen bir operasyonda, Rusya'nın güneyindeki Volgograd rafinerisinde iki insansız hava aracı, önemli bir petrol işleme tesisini hedef aldı. Saldırının gerçekleştiği rafineri, Lukoil tarafından işletiliyor.

Rusya'dan Açıklama

Rusya'daki yerel yetkililer, petrol rafinerisinde çıkan yangının insansız hava aracı saldırısı sonucunda meydana geldiğini ve daha sonra söndürüldüğünü belirtti. Söz konusu olay, Ukrayna'nın Rus petrol tesislerine yönelik düzenlediği bir dizi insansız hava aracı saldırısının en yeni örneği.

Kiev'den Saldırılarla İlgili Açıklama

Kiev'deki bir kaynak, insansız hava aracı saldırılarının devam edeceğini bildirdi. Kaynak, "Rus askeri-endüstriyel kompleksindeki petrol rafinerilerine yönelik saldırılar, düşman ekipmanlarına yakıt tedarikinin lojistiğini kesmekle kalmayıp, Rusya'nın bütçe seferberliğini de azaltıyor," dedi.

Ukrayna'nın gerçekleştirdiği bu saldırılar, Rusya'nın askeri ve ekonomik kaynaklarına yönelik stratejik bir darbe olarak değerlendiriliyor. Böylece, Ukrayna'nın savaşta Rusya'ya karşı taktik üstünlüğünü artırma çabası ortaya çıkıyor.

Editör: Halit Alptekin