TASS haber ajansının raporuna göre, Rusya'nın 2030 yılına kadar yılda 32.000'den fazla insansız hava aracı (İHA) üretme ve yerli üreticilerin pazarın %70'ini ele geçirme hedefi bulunuyor. Başbakan Birinci Yardımcısı Andrei Belousov tarafından açıklanan bu hedef, mevcut kapasitenin neredeyse üç katına çıkmasını öngörüyor.

Rusya ve Ukrayna'nın Askeri Stratejileri

2022 Şubat'ında Ukrayna'nın işgal edilmesiyle birlikte, Rusya ve Ukrayna İHA'ları savaş stratejilerinde etkin bir şekilde kullanmaya başladı. Savaşın uzamasıyla, her iki taraf askeri üretimlerini artırdı. Rusya, özellikle İran yapımı Shahed İHA'larını, Ukrayna'nın altyapısına yönelik hava saldırılarında sıklıkla kullanıyor.

Devlet Desteği ve Yatırım

Rusya, İHA projelerine 2030 yılına kadar 696 milyar ruble (yaklaşık 7,66 milyar dolar) ayırmayı planlıyor. Belousov, bu konuda daha fazla detayın yakında açıklanacağını belirtti. Devlet Başkanı Vladimir Putin, İHA'ların askeri kullanımının yanı sıra, çeşitli sektörlerde de etkin rol alabileceğini vurguladı.

Taktik Farklılıklar ve Uygulamalar

Rus İHA'ları, füzelere göre daha zor tespit edildiği için, Ukrayna hava savunmasında başlangıçta kafa karışıklığına yol açtı. Diğer yandan Ukrayna, Rusya'nın stratejilerini takip ederek, keşif ve saldırı amaçlı FPV İHA'larını etkin bir şekilde kullanmaya başladı.

2024 Yılı Hedefleri

Ukrayna'nın 2024 yılı için kendi İHA planları, 11.000'den fazla orta ve uzun menzilli saldırı uçağı ile bir milyon FPV İHA üretmeyi içeriyor. Bu planlar, savaş alanında stratejik avantajlar elde etme amacını taşıyor.