NATO, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, stratejik bir hamle olarak Almanya, Hollanda, Romanya ve İspanya'nın da aralarında bulunduğu üye ülkelerin hava savunma kapasitelerini güçlendirmek için 1000 Patriot hava savunma füzesi satın alacaklarını duyurdu. Bu adım, Avrupa'nın hava savunma altyapısını modernize etme ve güçlendirme çabalarının bir parçası olarak görülüyor.

Transatlantik askeri ittifak, bu önemli gelişmeyi, Raytheon ve MBDA'nın ortak girişimi olan COMLOG ile imzalanan üretim ve teslimat anlaşmasıyla duyurdu. Yapılan anlaşma, Avrupa'da füze üretiminin genişletilmesini içeriyor, böylece kıtanın savunma kabiliyetleri artırılıyor.

NATO'nun açıklamasında, "Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) ruhuna uygun olarak, bu birleştirilmiş çok uluslu satın alma, ölçek ekonomisi sağlayarak artan talebi karşılamak için yeni GEM-T füzelerinin üretim kapasitesinin genişletilmesini destekliyor" ifadelerine yer verildi. Bu girişim, NATO üyesi ülkeler arasındaki savunma iş birliğini ve dayanışmasını pekiştiriyor ve Avrupa'nın hava savunma sistemlerinin gelişimini hızlandırıyor.