Petrol fiyatları, ABD hükümetinin akaryakıt talebinde düşüş ve benzin ile damıtılmış ürün stoklarında ani bir artış olduğunu gösteren verilerinin ardından yeniden düştü. Brent ham vadeli işlemleri varil başına 1,25 dolar veya yüzde 1,5 düşüşle 82,35 dolardan işlem görürken, ABD Batı Teksas Orta ham petrol fiyatları 1,15 dolar veya yüzde 1,5 düşüşle 78,08 dolara geriledi.

Brent ve WTI Ham Petrol Fiyatlarındaki Düşüşler

Brent ham petrol vadeli işlemleri geçen aya göre yüzde 6'dan fazla düşerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü (WTI) yüzde 4,5'ten fazla düşüş gösterdi. Her iki gösterge ham petrol de rekor aylık kayıplara doğru ilerliyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi Verileri

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) verileri, rafinerilerin işletim oranlarını dokuz aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyelerine çıkarmasıyla ABD ham stoklarının geçen hafta beklenenden fazla düştüğünü gösterdi. Ancak, üretimin artmasına rağmen talebin azalması nedeniyle benzin ve distilat stoklarında ani bir sıçrama yaşandı. Verilere göre, 24 Mayıs'ta sona eren haftada ham stoklarda 4,16 milyon varil düşüş yaşanırken, toplam benzin ve distilat stokları yaklaşık 4,57 milyon varil arttı.

OPEC+ İttifakı Toplantısı Öncesi Temkinli Davranış

Petrol yatırımcıları, Pazar günü gerçekleşecek olan OPEC+ ittifak toplantısı öncesinde temkinli davranıyor. Petrol üreticileri koalisyonu, arz kesintilerinin uzatılıp uzatılmayacağına, artırılıp artırılmayacağına veya tersine çevrileceğine karar verecek. OPEC+ delegeleri ve analistler, yakıt talebindeki düşüş ve küresel petrol stoklarındaki artışın, OPEC+ ittifakındaki üretici ülkeleri, ittifakın 2 Haziran'daki toplantısında arz kesintisini sürdürmeye ikna edebileceğini söylüyor. Koalisyonda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya dahil müttefikleri yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin