Dolar, Perşembe günü Hazine tahvillerindeki düşüş ve yüksek ABD getirileri ile güvenli liman varlıklarına olan talep nedeniyle önemli para birimleri karşısında iki haftanın zirvesine ulaştı.

Euro ve Sterlin Karşısında Güçlenme

Dolar, euro karşısında iki haftanın zirvesine yükseldi ve uzun vadeli Hazine tahvil getirilerinin %4,6'nın üzerine çıkmasıyla sterline doğru yükselişini sürdürdü. Bu durum, beklenenden daha güçlü gelen ekonomik veriler ve kötü karşılanan ihalelerin teşvik ettiği Hazine piyasasındaki bozgunla desteklendi.

Küresel Hisse Senetlerinde Düşüş

Bu gelişmeler, yatırımcıları ürkütürken küresel hisse senetlerinin keskin bir şekilde düşmesine neden oldu ve en güvenli varlıklara akını teşvik etti. Dolar endeksi, Perşembe günü 105,17 seviyesine çıkarak 14 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

USD'nin Güvenli Liman Rolü

TD Securities stratejistleri, "Ülkeler küresel olarak USD bağımlılığını tartışırken, USD hala güvenli bir liman olmaya devam ediyor" dedi. ABD menkul kıymetleri, yüksek likidite, istikrarlı demokratik kurumlar ve derin bankacılık sistemleri nedeniyle belirsizlik zamanlarında tercih edilen varlık olarak görülmeye devam ediyor.

Diğer Para Birimleri Üzerindeki Etki

Euro, 14 Mayıs'tan bu yana ilk kez 1,079375 dolara, sterlin ise 21 Mart'tan bu yana ilk kez 1,2801 dolara ulaştıktan sonra 1,2696 dolara geriledi. Yen ise dört haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. Japon para birimi, bu ay istikrarlı bir şekilde düşüş gösterdi ve piyasa oyuncuları, Japonya Finans Bakanlığı ve Japonya Bankası'nın dolar satış müdahalelerinin etkisiyle hızlı bir toparlanma yaşadığını belirtti.

Fed ve Faiz İndirim Beklentileri

Fed'in bu yılki faiz indirimine ilişkin beklentiler, yapışkan enflasyon işaretleri ve tüketici güvenindeki sürpriz yükselişin etkisiyle geriledi. Yatırımcılar, Eylül toplantısının sonunda çeyrek puanlık bir faiz indirimi ihtimalini %56,6 olarak görüyor.

Makroekonomik Veriler ve Tahvil Piyasası

ABD GSYİH rakamları günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ardından Cuma günü Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksi açıklanacak. IG'nin kıdemli analisti Tony Sycamore, "ABD tahvil piyasasında derinleşen bozgun hızla BOJ'un en kötü kabusu haline geliyor ve bu yıl üçüncü kez müdahale etmek için uygun seviyenin aceleyle değerlendirilmesini gerektiriyor" dedi.

Editör: Halit Alptekin