Otellerde doluluk oranları istenilen seviyede olmayınca, son dakika satışlarında indirime gidildi. Bazı oteller, erken rezervasyon fiyatlarının da altına düştü. Turizmciler, müşteri memnuniyetinin her şeyden önemli olduğunu vurgularken, tatilciler fiyat farkını geri alabiliyor.

Erken Rezervasyon İndirimleri

Erken rezervasyon döneminde yüzde 40'a varan indirim vaadiyle oda satan bazı oteller, yüksek sezonda indirim yapmaya başladı. Bir misafir, bayramdan önce 55 bin lira ödediği otelin fiyatının 49 bin liraya düştüğünü görünce itiraz edip aradaki farkı geri aldı. Otel bir indirim daha yapınca müşteri itirazını tekrarladı ve oluşan yeni farkı da otelden tahsil etti.

İndirimlerin Sebebi

Bu durumun nedeni, işini düzgün yapmayan işletmelerden kaynaklanıyor. Fiyatlarını yükselten işletmeler, işler kötü gidince erken rezervasyon dönemindeki fiyatların da altına iniyor. Sektör temsilcileri, yapılan indirimin erken rezervasyon fiyatlarının altında olmaması gerektiğini belirtti.

Sektör Temsilcilerinin Görüşleri

TÜRSAB Başkanı Başdanışmanı Hamit Kuk, "Otelin yaptığı indirim erken rezervasyon fiyatlarının altında olmamalı ancak her işte olduğu gibi burada da kötü örnekler karşımıza çıkıyor. Erken rezervasyon indirimleri yüzde 30-40 arasındadır. Son dakika satışlarında işini düzgün yapan oteller bu indirimin altına inmezler. Müşteriyi erken rezervasyondan kaçırmamamız gerekiyor" dedi. Kuk, bu tür örneklerin seyrek olduğunu vurgularken, bazı işletmelerin işini yanlış yaptığında bu durumun tüm turizm sektörüne yansıdığını belirtti. Kuk ayrıca, "Konaklama sektöründe en yüksek fiyatların olduğu dönemdeyiz. Fakat talepler istenilen düzeyde değil. Otellerde doluluklar yüzde 60-80 civarında. Normal şartlarda bu doluluklar şu anda yüzde 100’lerde olmalıydı. Şu anda oteller son dakika satışlarında boş kalan odaları doldurmak için yüzde 15 ila 30 arasında indirim kampanyası başlattılar" dedi.

Müşteri Memnuniyeti Önemli

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, "Oteller müşterisini memnun etmemeyi tercih etmez. Eğer bir memnuniyetsizlik varsa aradaki fark otelci tarafından müşteriye ödenir" dedi. Kavaloğlu, erken rezervasyon oranının özellikle pandemiden sonra arttığını ve en erken alanın en indirimli fiyat alması gerektiğini vurguladı. Bazı otellerde doluluk oranları zayıf gidince panik havası yaratıldığını ve fiyat indirimleri yapıldığını belirtti.

Tüketici Hakem Heyeti'ne Başvurulmalı

Hürriyet'e konuşan Hamit Kuk, "Misafir, otele başvurup aradaki farkı isteyebilir. Eğer otel olumlu dönüş yapmazsa müşteri tatilini yapsın. Tatili bittikten sonra ispatlı evraklarıyla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilir ve heyet haksız bulursa tüketici lehine karar verir. Fiyat farkı bu şekilde geri alınabilir. Otel de Tüketici Hakem Heyeti kararına itiraz edebilir. İtiraz ettiğinde Tüketici Mahkemesi’ne başvuruyor ve genelde turizmden sorumlu bilirkişilere dosya aktarılıyor" dedi.

Aradaki Fark İade Edilmeli

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Turizm Komisyonu Üyesi Mehmet Gem, bu tür sorunların genellikle otellerin mülkiyeti başka, işletmesinin ise başkasında olan tesislerde yaşandığını belirtti. Gem, "Müşteri böyle bir durumla karşılaştığında otele girmeden önce iade talebini iletsin. Otel fiyatı herkesin görebileceği şekilde ilan edildiyse ve müşterinin iade talebi varsa aradaki farkın muhakkak iade edilmesi gerekiyor. Eğer iade edilmezse müşteri, Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaatta bulunsun" dedi. TÜKONFED Başkanvekili Avukat İbrahim Güllü ise Hakem Heyeti’ne e-devlet üzerinden başvuru yapılabileceğini hatırlatarak, "2024 yılı için 204 bin liranın altındaki itilaflarda Hakem Heyeti’ne başvurabilir" dedi.

Editör: Halit Alptekin