Avrupa borsaları, yatırımcıların Orta Doğu'daki tırmanan çatışmaları göz ardı etmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi olasılığına yönelik iyimser beklentileri ile Cuma günü değer kazanmaya başladı. Airbus hisseleri, rekor yıllık uçak siparişlerinden aldığı destekle yükselişe geçti.

Avrupa STOXX 600 Endeksinde Belirgin Yükseliş Avrupa STOXX 600 endeksi, sabah saatleri itibarıyla yüzde 0,9'luk bir artış göstererek haftalık bazda hafif bir yükselişe işaret etti.

ECB Başkanı Lagarde'dan Faiz İndirimi Açıklaması Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun "en zor ve en kötü aşamasının" büyük olasılıkla sona erdiğini ve enflasyonun yüzde 2'ye düşmesi durumunda faiz oranlarının düşürüleceğini söyledi. Söz konusu açıklama, Avrupa borsalarındaki iyimser havayı destekledi.

Petrol ve Gaz Sektöründe Artış: Yemen Olaylarının Etkisi ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husi askeri hedeflerine yönelik saldırıları, Ortadoğu'da çatışmaların kızışacağı yönündeki endişeleri artırarak ham petrol fiyatlarını yüzde ikiden fazla yükseltti. Söz konusu gelişme, petrol ve gaz sektöründe yüzde 1'lik bir artışa yol açtı.

Fransa'da Tüketici Fiyat Enflasyonunda Artış Fransa'da tüketici fiyat enflasyonu, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 4,1 oranında arttı. Artışın başlıca nedenleri, enerji ve hizmet fiyatlarındaki yükseliş oldu.

Airbus Hisselerinde Gözle Görülür Yükseliş Airbus hisseleri, uçak üreticisinin rekor yıllık siparişler alması ve 2023'te sipariş teslimatlarında yüzde 11'lik bir artış olacağını doğrulamasının ardından yüzde 2,2 oranında artış gösterdi.