Beklenenden yüksek enflasyon haberleri ve işgücü piyasasının güçlenmesi, ABD borsalarının Perşembe günü düşüş yaşamasına yol açtı. Yatırımcılar, Federal Rezerv'in (Fed) bu yıl erken faiz indirimi yapma umutlarını azaltan bu gelişmeler karşısında temkinli bir yaklaşım sergiledi.

Enflasyon ve İşgücü Piyasası Fed Beklentilerini Etkiliyor

Yatırımcılar, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bildirilen tüketici fiyatlarındaki beklenenden fazla artışı ve işsizlik yardımları için yeni başvurularda yaşanan düşüşü dikkatle izledi. Bu veriler, Fed'in faiz indirimleri konusunda daha temkinli bir yaklaşım benimsemesi olasılığını artırdı.

Fed Yetkililerinin Yorumları Piyasaları Etkiledi

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams ve diğer Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalar, olası faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda piyasaların beklentilerini küçülttü. Fed yetkilileri, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşmak için daha fazla zaman ve çaba gerektiğine işaret etti.

ABD Borsalarında Düşüş Eğilimi

Perşembe günü, Dow Jones Endüstriyel Ortalaması, S&P 500 ve Nasdaq Composite endeksleri düşüş yaşadı. Microsoft, Apple'ı geçerek kısa süreliğine dünyanın en değerli şirketi oldu. Teknoloji ve enerji sektörleri dışında S&P 500'ün tüm ana sektörleri değer kaybetti.

Kripto Hisse Senetleri ve Banka Hisselerinde Düşüş

Coinbase, Bitfarms ve Riot Platforms gibi kripto hisse senetleri, ABD menkul kıymetler düzenleyicisinin Bitcoin ETF'lerini onaylamasına rağmen düşüş yaşadı. Citigroup ve diğer büyük bankaların hisseleri de, beklenen kazanç raporları öncesinde değer kaybetti.