Yapay zeka laboratuvarı OpenAI, dünya çapında birçok ülkede yaklaşan seçimler öncesi, teknolojisinin seçim süreçlerine olası müdahalesiyle ilgili endişeleri gidermeye yönelik bir blog yazısı yayınladı. Yapılan açıklama, yapay zekanın seçimlerde manipülasyon aracı olarak kullanılma ihtimaline karşı yapıldı.

OpenAI Ürünlerinin Seçimlerdeki Rolü

Microsoft destekli şirketin, insan yazısını taklit edebilen ChatGPT ve gerçekçi ancak uydurma görüntüler oluşturabilen DALL-E gibi ürünleri, seçim bütünlüğünü tehdit edebilecek araçlar olarak görülüyor. OpenAI CEO'su Sam Altman, yapay zekanın seçim dürüstlüğünü tehdit edebileceği konusunda Kongre'de endişelerini dile getirdi.

OpenAI ve Demokratik Süreçler

San Francisco merkezli şirket, ABD'deki başkanlık seçimlerine de odaklanan Ulusal Dışişleri Bakanları Birliği ile iş birliği yaparak, demokratik süreçleri destekleme çabasında olduğunu belirtti. Ayrıca, ChatGPT'nin seçimle ilgili sorulara CanIVote.org'a yönlendirme yapacağı açıklandı.

Yapay Zeka İle Üretilen İçeriğin Etiketlenmesi

OpenAI, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin kaynağını belirginleştirmek amacıyla, görüntülere bir "cr" simgesi eklemeyi ve Koalisyon tarafından oluşturulan bir protokolü takip ederek içeriğin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu açıkça belirtmeyi planladığını duyurdu. Şirket, DALL-E tarafından oluşturulan içeriğin, değişiklik yapıldıktan sonra bile tanınabilir olması için çalışmalarını sürdürüyor.

OpenAI'nin Kullanım Politikaları ve Sınırlamaları

OpenAI, blog yazısında, teknolojisinin, gerçek insanlarmış gibi davranan sohbet robotları oluşturmak veya oy vermeyi caydırmak gibi kötüye kullanımını yasakladığını vurguladı. Ayrıca, DALL-E'nin siyasi adaylar da dahil olmak üzere gerçek kişilerin resimlerini oluşturma yasağını da belirtti.

İçerik Denetimi ve Gerçeklik Testleri

OpenAI'nin platformunda içerik denetimi konusunda karşılaştığı zorluklar, özellikle siyasi figürlerin resimlerinin oluşturulması konusunda öne çıkıyor. Reuters'ın geçen yıl Donald Trump ve Joe Biden'ın resimlerini oluşturma girişimleri engellenirken, eski Başkan Yardımcısı Mike Pence dahil birçok ABD'li politikacının fotoğraflarının oluşturulduğu gözlemlendi.