İngiltere İçişleri Bakanı James Cleverly, geçtiğimiz Pazartesi günü bir açıklama yaparak, Hizb-ut Tahrir el-İslami grubunun İngiltere'de terör örgütü olarak ilan edildiğini duyurdu. Karar, parlamento onayına tabi olarak alındı.

Cleverly, yaptığı açıklamada Hizb-ut Tahrir'in, Filistin Hamas hareketinin İsrail'e yönelik saldırılarını övdüğünü ve Yahudi karşıtı tutum sergilediğini belirtti. Bakan, grubun bu eylemleriyle terörizmi teşvik ettiğine dikkat çekti. Özellikle 7 Ekim tarihindeki saldırıların grubun web sitesinde kahramanlık olarak nitelendirilmesi, bu kararda etkili oldu.

Yeni yasaklama kararı, Hizb-ut Tahrir'e üye olmayı, grubun tanıtımını yapmayı, toplantılarını düzenlemeyi veya logosunu halka açık yerlerde taşımayı Britanya'da suç haline getiriyor. Bakan Cleverley, bu tür faaliyetlere katılanların 14 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Hizb-ut Tahrir

Hizb-ut Tahrir'in İngiltere merkezli temsilcisinin yorum talebine henüz yanıt vermediği belirtiliyor. Grup daha önce İngiltere'deki yasaklama çağrılarını internet sitesinde "umutsuzluğun işareti" olarak nitelendirmişti. 1953 yılında Lübnan'da kurulan grup, İngiltere dahil 32 ülkede faaliyet göstermekte.

 Hizb-ut Tahrir, Almanya, Mısır, Bangladeş, Pakistan ve Orta Asya ile Arap dünyasındaki birçok ülkede daha önce yasaklanmıştı.