Asya piyasaları, 2 Haziran'da gerçekleşecek OPEC+ toplantısında üretim kesintileri konusunda yapılacak tartışmalar öncesinde, petrol fiyatlarında hafif değişikliklerle işlem gördü. Brent ham petrolü ve Batı Teksas Orta ham petrolü, tatillerin etkisiyle zayıf ticaretin beklendiği bir günde küçük artışlar kaydetti.

OPEC+ Toplantısı ve Üretim Kesintileri

Pazartesi günü Asya'da yapılan ilk işlemlerde, petrol fiyatları OPEC+ toplantısının beklentisiyle hafifçe yükseldi. GMT 00:36 itibariyle Brent ham petrol vadeli işlemleri 11 sent artarak varil başına 82,23 dolara, en aktif işlem gören Ağustos kontratları ise 13 sent artarak varil başına 81,97 dolara yükseldi. Batı Teksas Orta ham petrolü (WTI) 13 sent artarak varil başına 77,85 dolara çıktı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Cuma günü yaptığı açıklamada, OPEC+ petrol üreticileri grup toplantısının 2 Haziran'da internet üzerinden yapılacağını duyurdu. Üreticiler, yılın ikinci yarısında günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintilerine devam edilip edilmeyeceğini tartışacak. Üç OPEC+ kaynağı, bu kesintilerin büyük olasılıkla uzatılacağını belirtti. Bu kesintiler, yıl sonuna kadar geçerli olan 3,66 milyon varillik ek üretim kesintilerine ek olarak, küresel petrol talebinin yaklaşık yüzde altısına denk geliyor.

Tatil ve Ticaretin Zayıflaması

Pazartesi günü Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'deki resmi tatiller nedeniyle ticaretin zayıf kalması bekleniyor. Bu durum, petrol fiyatlarında büyük dalgalanmaların önüne geçiyor.

ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi Beklentileri

Piyasalar ayrıca para politikasına ilişkin daha fazla gösterge için bu hafta ABD'deki kişisel tüketim harcamaları endeksini bekliyor. Endeks verileri 31 Mayıs'ta açıklanacak ve Federal Reserve'ün tercih ettiği enflasyon ölçüsüdür. Bu veriler, Fed'in gelecekteki faiz oranı kararları için kritik önem taşıyor.

Editör: Halit Alptekin