Asya borsaları, ABD'den beklenen önemli enflasyon raporları ve yatırımcıların faiz indirimi beklentileriyle haftaya yükselişle başladı. ABD ve İngiltere'deki tatiller nedeniyle zayıf ticaretin hakim olduğu piyasalar, Cuma günü açıklanacak olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerine odaklandı.

Haftalık Veri Beklentileri

Asya borsaları, Pazartesi günü yatırımcıların ABD'den beklenen enflasyon raporuna odaklanmasıyla birlikte yükseldi. Bu rapor, ABD'de faiz oranlarının indirilmesi için bir zemin hazırlayabilir. ABD ve İngiltere'deki tatiller, çekirdek kişisel tüketim harcamalarına (PCE) ilişkin Cuma günkü rakamlar öncesinde zayıf ticarete neden oldu. Nisan ayı için medyan tahminler, %0,3 artışla yıllık hızın %2,8'de kalacağını öngörüyor.

Enflasyon Beklentileri

TD Securities'teki analistler, "Tüketici ve üretici fiyat verileri, yıla güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra çekirdek PCE enflasyonunun Nisan ayında daha fazla ivme kaybettiğini gösteriyor" dedi. Analistler, çekirdek endeksin Mart ayındaki %0,32'lik artışın ardından %0,22'ye gerilemesini bekliyor. Ayrıca, manşet enflasyonun %0,23 artması ve süper çekirdeğin %0,26'ya soğuması öngörülüyor.

Euro Bölgesi ve Diğer Merkez Bankaları

Cuma günü açıklanacak olan Euro bölgesi enflasyon rakamlarının %2,5'e kadar artması bekleniyor. Bu artışın Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politikayı gevşetmesini engellememesi öngörülüyor. Piero Cipollone ve Fabio Panetta gibi politika yapıcılar hafta sonu faiz indirimine işaret etti. Kanada Bankası'nın da gelecek hafta gevşemeye gitmesi beklenirken, Fed'in ilk hamlesini Eylül ayına kadar erteleyebileceği görülüyor. Bu hafta en az sekiz Fed yetkilisinin konuşma yapması bekleniyor, bunlar arasında New York Fed Başkanı John Williams da bulunuyor.

Japonya ve Diğer Asya Piyasaları

Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkanı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada enflasyon hedeflemesi konusunda ihtiyatlı ilerleyeceklerini belirtti. BOJ'un 14 Haziran'daki toplantısında faiz oranlarını %0,15 seviyesinde artırma ihtimali bulunuyor. MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan endeksi, geçen hafta %1,5 düşerek %0,4 yükseldi. Tayvan hisse senetleri, teknoloji sektöründeki yükselişin etkisiyle ay boyunca %7'den fazla artış gösterdi.

Global Piyasa Gelişmeleri

S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri hafif düşerken, Nvidia'nın güçlü performansı Nasdaq'ı rekor seviyelere taşıdı. Döviz piyasalarında dikkatler yine Japon yeni ve 160.00 seviyesi öncesinde Japonya'nın müdahale olasılığına odaklandı. Euro ise 1,0845$ seviyesinde sabit kaldı.

Emtia ve Petrol Fiyatları

Altın, geçen hafta %3,4 oranında toparlanarak ons başına 2.340 dolarda kaldı. Petrol fiyatları ise talebe ilişkin endişeler nedeniyle dört ayın en düşük seviyeleri yakınında kaldı. Yatırımcılar, OPEC+'nın 2 Haziran'daki çevrimiçi toplantısında yeni üretim kesintilerini tartışmasını bekliyor.

Editör: Halit Alptekin