Petrol fiyatları, OPEC raporu öncesi Mart ayından bu yana en büyük yükselişini kaydetti. Brent petrol, varil başına 82 dolar civarında işlem görürken, ABD ham petrolü 78 doların altında kaldı.

OPEC ve Diğer Raporlar

OPEC raporu salı günü yayımlanacak. Bunu ABD'den Kısa Vadeli Enerji Görünümü raporu ve çarşamba günü Uluslararası Enerji Ajansı'nın aylık raporu takip edecek. Pazartesi günü ham petrol, OPEC+'nın bu yıl arzın bir kısmını yeniden sağlama kararının ardından yükseldi.

Talep Endişeleri ve Arz Artışı

Petrol fiyatları, Nisan başından bu yana talep endişeleri ve OPEC dışı arzın artması nedeniyle düşüş eğilimindeydi. Geçen ay Rusya'nın üretimi, OPEC+'ya taahhüt ettiği seviyenin üzerinde kaldı.

Fed Kararı ve Doların Güçlenmesi

Yatırımcılar, Fed'in çarşamba günü açıklayacağı faiz oranı kararını bekliyor. ABD'deki güçlü ekonomi ve yüksek enflasyon, merkez bankasının yakın zamanda faizleri düşürmeyeceği tahminlerini artırdı. Doların güçlenmesi, petrol fiyatları üzerindeki baskıyı artırdı.

IG Asia Piyasa Stratejisti Yeap Jun Rong, yatırımcıların "Fed'in uzun vadeli yüksek faiz söyleminin ötesine baktığını. Piyasa yatırımcıları yaklaşan yaz talebine ilişkin iyimserlikten faydalanmayı umuyor" dedi.

Editör: Halit Alptekin