New York borsası, haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,04 azalarak 38.784,90 puana indi.

Ana Endekslerde Düşüş

S&P 500 endeksi yüzde 0,1 azalışla 5.341,22 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,3 kayıpla 17.083,45 puana geriledi. Yatırımcılar bu hafta açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı ve enflasyon verilerini beklerken, piyasalarda negatif bir seyir izlendi.

Fed'in Faiz Kararı Bekleniyor

Analistler, dünya genelinde enflasyonla mücadelenin sonuna yaklaşıldığına dair beklentilerin artmasına karşın, ABD ekonomisine yönelik verilerin karışık sinyaller verdiğini belirtti. Fed'in bu hafta ve gelecek ayki para politikası toplantılarında faizi sabit bırakması bekleniyor. Bankanın yayımlayacağı "nokta grafiği"nde olası faiz indirimlerinin boyutu ve zamanlaması konusunda ipuçları aranacak.

Enflasyon Verileri Önemli

Çarşamba günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve perşembe günkü Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinin de Fed'in gelecekteki para politikasına ilişkin sinyaller verebileceği ifade edildi. Para piyasalarında, Fed'in ilk faiz indirimine eylül ayında gitme ihtimali yüzde 47 olarak fiyatlandı.

Editör: Merve Öney