Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervleri, 26 Nisan haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 45 milyon dolarlık düşüşle son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüş, TCMB'nin mali istikrarına yönelik soru işaretlerini artırıyor.

Net Rezervlerdeki Azalışın Detayları

TCMB'nin yayımladığı verilere göre, net rezervler 12 Nisan haftasında 15 milyar 54 milyon dolar iken, 19 Nisan haftasında 14 milyar 9 milyon dolara düşmüştü. En son kaydedilen bu düşüşle birlikte, rezervler 28 Temmuz 2023 tarihinden bu yana görülen en düşük seviye olan 10 milyar 894 milyon dolara yaklaştı.

Ekonomik Etki ve Önemi

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza yaptı!

TCMB'nin net rezervlerindeki bu düşüş, Türkiye ekonomisi için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Rezervler, bir ülkenin dış borçlarını ödeyebilme kapasitesini ve uluslararası finans piyasalarında itibarını simgeler. Dolayısıyla, rezervlerdeki azalış ekonomik istikrar açısından endişe yaratıyor ve piyasalarda dikkatle izleniyor.

Bu son düşüş, ekonomistler ve finans analistleri tarafından, Türkiye'nin kısa vadede karşılaşabileceği mali zorluklar açısından değerlendirilmekte ve gelecek dönemler için ekonomik tahminlerde bulunulmasında önemli bir faktör olarak görülmekte.

Editör: Halit Alptekin