Türkiye'de enflasyonla mücadele kapsamında alınan önlemler, iç talebi etkileyerek kredi kartı harcamalarında belirgin bir yavaşlamaya yol açtı. Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin açıklamalarına göre, baskılanan iç talep, kartlı harcamalarda ivme kaybı olarak kendini göstermeye başladı.

Mehmet Şimşek'ten dolar açıklaması: Bırakırsak düşer! Mehmet Şimşek'ten dolar açıklaması: Bırakırsak düşer!

Kredi Kartı Harcamalarında Gözlemlenen Trendler

Mart sonunda yıllıklandırılmış kredi kartı harcamalarında ilk kez yüzde 100'ün altına düşüş gözlemlendi. Bu düşüş, 19 Nisan haftasında bireysel harcamalarda yüzde 83,22'ye, kurumsal harcamalarda ise yüzde 77,31'e kadar geriledi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verileri de bu gerilemeyi doğruluyor.

Faiz Artışlarının Kredi Kartı Kullanımına Etkisi

Geçtiğimiz yıl düşük faiz oranları, özellikle düşük gelir grupları için kredi kartlarını cazip bir finansal araç haline getirmişti. Ancak Merkez Bankası'nın faiz artırımları, kredi kartı kullanım koşullarını sıkılaştırdı. Temmuz ayında yapılan son faiz artışıyla, kredi kartı azami faiz oranları yüzde 1,91, gecikme faizleri ise yüzde 2,21 seviyesine çıkarıldı.

Son Dönemde Kredi Kartı Harcamalarındaki Gelişmeler

Ağustos'tan Kasım'a kadar süren faiz artışları sonrasında, Aralık ayında Merkez Bankası'nın politika faizi artışlarını durdurmasıyla kredi kartı faiz oranları sabitlendi. Bu durum, yıl sonuna doğru kredi kartı harcamalarında yeniden bir artışa sebep oldu. Ancak, Nisan ayında yapılan faiz artışlarıyla bu trend yavaşlama eğilimine girdi.

Önümüzdeki Dönemde Beklenen Gelişmeler

Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin amacı, iç talebi daha da baskılayarak enflasyonla mücadelede etkili sonuçlar almak. Bu kapsamda, kredi kartı harcamalarındaki düşüşün devam etmesi bekleniyor. Ancak, toplam kredi kartı harcamalarının halen yüksek seviyelerde seyretmesi, bu mücadeledeki zorlukları da ortaya koyuyor.

Editör: Halit Alptekin