Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, mecliste yaptığı yıllık konuşmasında, ülke ekonomisinin 2023'te yüzde 5'in üzerinde bir büyüme kaydettiğini ve 2024'te bu oranın yüzde 8'e ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Maduro'nun Ekonomik Planları ve Öngörüler

Maduro, mecliste yaptığı açıklamada, 2024 yılında ulusal üretimi canlandırma, milli geliri ve işçi gelirlerini iyileştirme politikalarının devam edeceğini belirtti. Ayrıca 2022'de ekonominin yüzde 15 oranında büyüdüğünü ve bu yıl enflasyonun iki haneli rakamlara ulaşacağını ifade etti.

Devlet Petrol Şirketi PDVSA'nın Katkısı

Maduro, devlet petrol şirketi PDVSA'nın geçen yıl ülke ekonomisine 6,23 milyar dolarlık bir katkı sağladığını söyledi. Bu rakam, şirketin hükümete aktardığı gelire işaret ediyor.

ABD Yaptırımlarının Gevşemesi ve Petrol Gelirleri

Reuters'ın gördüğü belgelere göre, ABD yaptırımlarının hafiflemesi ve petrol üretimindeki durgunluğa rağmen, hükümet bu yıl PDVSA'dan elde edilecek gelirde %27'lik bir artış bekliyor.

Sosyal Harcamalar ve Başkanlık Seçimleri

Hükümetin sosyal harcamalara yönelik artan yatırımları ve yaklaşan başkanlık seçimleri için destek kazanma çabaları dikkat çekiyor. PDVSA'nın altyapı sorunları ve yatırım eksikliği nedeniyle düşen petrol gelirlerinin, toplam harcamaların %58'ini karşılayacağı tahmin ediliyor.

Enflasyon Oranları ve Göçmen Akını

Venezuela, yüksek enflasyon ve milyonlarca vatandaşın daha iyi yaşam koşulları arayışı içinde başka ülkelere göç etmesiyle zorlu bir ekonomik dönemden geçti. Ancak, Merkez Bankası'nın verilerine göre, enflasyon oranı geçtiğimiz yıl yüzde 190 seviyelerine düşerek, Latin Amerika'da en yüksek seviyeden uzaklaştı.

ABD ile Venezuela Arasındaki Diplomatik Gelişmeler

ABD, Venezuela hükümetinin muhalefetle seçim anlaşması imzalamasının ardından Ekim ayında yaptırımları hafifletti. Aralık ayında ABD Başkanı Joe Biden, Maduro'nun bir müttefikine karşılığında, 10 Amerikalı ve en az 24 Venezuelalı muhalifi serbest bırakmak için af tanıdı.

Seçimlerin Beklentisi

Venezuela'da seçim tarihinin henüz belirlenmemiş olmasına rağmen, bu önemli siyasi olayın yılın ikinci yarısında gerçekleşmesi bekleniyor.