İngiliz uyruklu Stephen Burton, lüks şaraplarla ilgili Ponzi benzeri bir dolandırıcılık planı nedeniyle ABD'de mahkemeye çıkarıldı. 58 yaşındaki Burton, yaklaşık 100 milyon dolar değerinde bir dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor. Burton, Fas'tan New York'a 2022'de iade edilmiş ve sahte bir Zimbabve pasaportu kullanarak ABD'ye giriş yapmıştı.

Burton, Bordeaux Cellars adlı şirketi yönetirken yüksek net değere sahip şarap koleksiyoncuları ve yatırımcılar arasında kredi sağlamakla suçlanıyor. İddialara göre, Burton ve ortağı James Wellesley, 2017 ve 2019 yılları arasında yatırımcılardan 99 milyon dolar topladı. Bu süreçte, kredilerin zengin koleksiyoncuların şarapları ile teminatlandırılacağı vaadiyle yatırımcıları ikna etti.

Ancak, ABD Başsavcılığı'na göre bu koleksiyonların var olmadığı ve Bordeaux Cellars'ın şarapları hiçbir zaman teminat olarak kullanmadığı ortaya çıktı. Burton ve Wellesley, suçlu bulunmaları halinde ülkedeki yasalara göre her biri 20 yıla kadar hapis cezası alabilir. Wellesley'in iadesi için Birleşik Krallık'ta bekleyiş sürüyor.

Yaşanan olay, yatırım dünyasında büyük bir skandal olarak görülüyor ve şarap koleksiyonları üzerinden yapılan yatırımların güvenilirliği konusunda soruları gündeme getiriyor.