Vatikan ceza mahkemesi, Kardinal Angelo Becciu’yu zimmete para geçirme ve dolandırıcılıktan suçlu bularak beş buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı. Becciu, yargılanan en kıdemli Katolik Kilisesi yetkilisi olarak tarihe geçti. Becciu'nun avukatı Fabio Viglione, karara itiraz edeceklerini ve müvekkilinin masum olduğunu belirtti.

Toplam on sanık arasında, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma ve kara para aklama suçlamaları da yer aldı. Mahkeme Başkanı Giuseppe Pignatone, tüm kararları ve cümleleri okumak için 25 dakika harcadı. Becciu, bazı suçlamalardan beraat ederken, eski sekreteri Peder Mauro Carlino tüm suçlamalardan beraat etti.

Duruşma, Vatikan'ın en yüksek kademelerindeki iç kavgaları ve entrikaları ortaya çıkardı. 86 oturum süren yargılama, çoğunlukla Vatikan'ın Dışişleri Bakanlığı tarafından Londra'da yapılan dağınık bir bina alımı etrafında döndü. Becciu, 2013 yılında, İtalyan finansör Raffaele Mincione ile işbirliği yaparak, Sloane Bulvarı'ndaki lüks bir binanın %45 hissesini aldı. Mincione da zimmete para geçirme ve kara para aklamadan suçlu bulunarak aynı cezaya çarptırıldı.

Mahkeme, Becciu'nun sorumsuzca davranarak Mincione'ye 200 milyon dolardan fazla yatırım yaptığını belirtti. 2018'de başka bir Vatikan görevindeyken, Becciu Gianluigi Torzi'den binanın kalan kısmını satın almak için yardım aldı. Torzi de dolandırıcılık ve gasptan suçlu bulunarak altı yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Vatikan, zarar ederek binayı yaklaşık 140 milyon euroya (150 milyon dolar) sattı. Becciu, 2020'de Papa Francis tarafından kovuldu ve kardeşlerine veya Sardunya'daki hayır kurumlarına para aktarmaktan suçlu bulundu. Cecilia Marogna, kendine özgü bir güvenlik analisti olarak, Mali'de bir rahibenin özgürlüğünü kazanmasına yardımcı olmak için işe alındı. Marogna, Vatikan'dan 575.000 euro aldı ve lüks giyim ve spa harcamaları için kullanıldığı iddia edildi.

Bankacı Enrico Crasso ve Sekreterlik çalışanı Fabrizio Tirabassi de kara para aklamadan suçlu bulunarak hapis cezalarına çarptırıldı. Becciu, Mincione, Tirabassi ve Crasso, Vatikan'a 100 milyon Euro'dan fazla geri ödeme yapacak.

Avukat Nicola Squillace ve İsviçreli avukat Rene Bruelhart ile İtalyan Tommaso Di Ruzza da idari ihmalden suçlu bulundu ve para cezalarına çarptırıldı.