Küresel piyasalarda, ABD'de açıklanan tüketici ve üretici enflasyon verilerinin beklentileri aşması, Federal Rezerv'in (Fed) faiz indirimlerine geç başlama olasılığını artırıyor. Bu durum, yatırımcıların risk algısını etkiliyor ve piyasalardaki belirsizlikleri artırıyor.

ABD Enflasyon Verilerindeki Artış

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında tahminlerin üzerinde bir artış gösterdi. Ayrıca Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de aylık bazda %0,6 ve yıllık bazda %1,6 artarak beklentileri aştı. Çekirdek ÜFE, aylık %0,3 ve yıllık %2 artışla tahminleri geride bıraktı.

Fed'in Faiz Politikası ve Piyasa Tepkileri

Hem tüketici hem de üretici enflasyonunun tahminleri aşması, Fed'in faiz indirimlerine başlama zamanlaması konusundaki beklentileri zayıflattı. 19-20 Mart'ta yapılacak FOMC toplantısında, Fed'in faizleri sabit bırakması beklenirken, ÜFE verileri sonrası faiz indirimine başlama ihtimalinin Mayıs'ta %9, Haziran'da ise %60'a gerilediği görülüyor.

Piyasaların Merceğinde Fed Başkanı Powell

Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar ve "dot plot" grafiği, yatırımcılar için kritik öneme sahip. Bu grafik, Fed üyelerinin faiz oranlarına dair beklentilerini yansıtıyor.

Küresel Tahvil ve Para Piyasalarındaki Hareketlilik

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, ÜFE verilerinin ardından %4,2960 seviyesine yükseldi ve şu anda %4,2850 seviyesinde dengeleniyor. Dolar endeksi de yükselişini sürdürüyor.

Altın Fiyatları ve Petrol Piyasası

Altının ons fiyatı, düşüş eğilimi göstererek 67 bin dolara kadar geriledi. İsrail-Filistin çatışması ve Rusya-Ukrayna Savaşı gibi jeopolitik gelişmeler, petrol fiyatlarını etkiliyor. Brent petrolün varil fiyatı, IEA'nın 2024'te arz açığı öngörmesiyle yükselerek 85,2 dolara ulaştı.

Kripto Para Piyasalarındaki Dalgalanma

Bitcoin, ABD'de ÜFE'nin beklentileri aşmasının ardından düşüşe geçerek 67 bin dolara geriledi. Bu durum, kripto para piyasalarındaki dalgalanmaları gözler önüne seriyor.

Küresel Pay Piyasalarında Düşen Risk İştahı

Düşen risk iştahı, Asya borsalarında da etkili olurken, Çin Merkez Bankası'nın faiz oranlarını sabit tutması ve Japonya Maliye Bakanı'nın deflasyonla ilgili açıklamaları da piyasalarda önemli yer tutuyor.

Editör: Halit Alptekin