ABD'de federal savcılar, kripto para borsası KuCoin ve iki kurucusu Chun Gan ile Ke Tang'a, kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle suçlamada bulundu. Savcılık, borsanın ABD'deki faaliyetleri ve yasal düzenlemelere uymama durumlarını mercek altına aldı.

Yanlış Beyan ve Kayıt Yaptırmama İddiaları

Savcılar tarafından yapılan açıklamada, KuCoin'in ABD'de faaliyet gösterdiği, ancak ABD'deki yatırımcılarına bu konuda yanlış bilgi verdiği ve hem ABD hükümetine kayıt yaptırmadığı hem de kara para aklamayı önleme programını sürdürmediği iddia edildi.

Müşteri Tanıma ve AML Programının Eksiklikleri

ABD Adalet Bakanlığı'nın iddianamesinde, KuCoin ve kurucularının, platformda 30 milyonun üzerinde müşteriye hizmet verdikleri, ancak 2023 yılına kadar Müşterini Tanı (KYC) veya AML (Kara Para Aklama Önleme) programlarına uymadıkları belirtildi. Ayrıca, KYC programının mevcut müşteriler için geçerli olmadığına dair bilgiler paylaşıldı.

Kurucuların Tutuklanma Durumu

Adalet Bakanlığı'nın basın açıklamasında, Chun Gan ve Ke Tang'ın şu an itibarıyla tutuklanmadığı ifade edildi.

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı ile Kayıt İhlali

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan iddianamede, KuCoin'in ABD Mali Suçları Uygulama Ağı'na bir para hizmetleri işletmesi olarak kayıt yaptırmadığı belirtilerek, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmediğine vurgu yapıldı.

Editör: Halit Alptekin