Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 21 Mart'ta gerçekleştirilen toplantıda politika faiz oranını yüzde 45'ten yüzde 50'ye yükseltti. Ardından bankaların uyguladığı mevduat faizlerinde gözle görülür bir artış yaşandı. Türk Lirası mevduat faizleri yüzde 60'a yaklaşırken, kur korumalı mevduat hesaplarının yenilenme oranı da son zamanlarda yüzde 80'in üzerine çıktı.

Kur Korumalı Mevduat Hesaplarında Azalan Çıkışlar

Bankacılık sektörü kaynakları, Merkez Bankası'nın belirlediği TL dönüşüm hedeflerine ulaşmada zorlanıldığını aktarıyor. Ancak, son dönemlerde kur korumalı mevduattan çıkışların azalmasının altında, doların seçimler sonrası yükseleceği beklentileri yatıyor.

Mevduat Faizlerindeki Son Durum

1-3 aylık TL mevduat faizleri, Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrasında yüzde 55,7'ye kadar yükseldi. Bazı bankalarda ise bu oran yüzde 57 seviyelerine ulaştı. Bu dönemde, TL cinsinden mevduatların yüzde 0,96, yabancı para cinsinden mevduatların ise yüzde 1,96 arttığı görüldü.

Dolar Kuru ve Seçim Beklentileri

31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kala, doların seçim sonrasında yüksek bir değer kazanacağı beklentisi, Kapalı Çarşı'da hareketliliğe neden oldu. Bu durum, hem dolar kurunda yükselişe hem de serbest piyasa ile bankalar arası piyasada önemli farklılıklar oluşmasına sebep oldu. Dolar kuru, güncel olarak yüzde 0,20'lik bir artışla 32,17 liradan işlem görüyor. Yılbaşından bu yana Türk lirasının, gelişen ülkeler arasında dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğu gözlemleniyor.

Editör: Halit Alptekin