2024 yılının ilk ayında, icra dairelerine gönderilen toplam dosya sayısı şaşırtıcı bir şekilde 718 bin 238'e ulaştı. Yeni yılda günde ortalama 25 bin dosya icralık oldu. UYAP üzerinden işlem gören ve icra dairelerinde derdest olan toplam dosya sayısı ise 21.3 milyona yükseldi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'den Çarpıcı Açıklamalar

Sözcü gazetesinden Müslüm Evci'ye açıklamalarda bulunan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Her dosyanın tek bir kişiye ait olduğu varsayıldığında, ülkede her dört vatandaştan birinin icralık olduğunu görmekteyiz" dedi. Gürer, son bir haftada icra dairelerine ulaşan dosya sayısının 155.8 bin olduğunu belirtti. "85 milyon nüfuslu ülkemizde, sadece bir haftada 155 binden fazla icra dosyası geliyor, bu inanılmaz bir sayı" diye konuştu.

İcra Dosyalarındaki Artışın Ekonomik Etkileri

Gürer'in ifadelerine göre, yılbaşından itibaren icra dosyalarındaki sayının yüzde 15 oranında artış göstermesi, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan vatandaşların durumunu gözler önüne seriyor. "Borçlarını ödeyemeyen vatandaşların sayısı her geçen gün artmakta. Eğer bu trend devam ederse, icralık olmayan vatandaş bulmak zorlaşacak" şeklinde konuştu.