Ünlü borsa uzmanı John Hussman, pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD borsalarının zirveye ulaştığını ve bir piyasa çöküşünün olası olduğunu belirtti.

Hussman, S&P 500 endeksinin spekülatif zirveye ulaştığını ve endeksin %50 ila %70 oranında düşebileceğini söyledi.

Hussman’ın Karamsar Tahminleri

Insider’ın haberine göre, karamsar piyasa yorumlarıyla tanınan Hussman, S&P 500 için düzeltme beklentisini ikiye katladı. Hussman Investment Trust’ın başkanı olan Hussman, negatif piyasa liderliğinin beş yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ve hisse senetlerinin yeni zirvelere ulaşmak yerine daha hızlı bir şekilde yeni diplere ulaştığını ifade etti.

Piyasa Çöküşleri ve Uyarı İşaretleri

Cuma günü itibariyle, Hussman’ın bahsettiği “uyarı sendromları” 2000, 2007, 2018’in sonları ve 2020’nin başlarını geçmiş durumda. Bu yıllar, piyasa çöküşleriyle de tanınıyor. Hussman, bu sendromlar arasında büyülü bir şey olmadığını ancak birçok uyarı işaretinin aynı anda devreye girmesiyle dikkat çektiklerini belirtti.

Yerel Piyasa Verileri ve Uzun Vadeli Riskler

Hussman, yerel piyasa verilerinin de uyarı işaretleri gönderdiğini ve hisse senetlerinin fiyatlandırılmalarındaki mevcut aşırılıkların borsalar için uzun vadeli riskler oluşturduğunu vurguladı. Hussman, en güvenilir göstergesinin Dow Jones Endeksi’nde zirveden dibe %89 oranında çöktüğünü ve bu oranın 1929’daki seviyeleri bile aştığını söyledi.

Tahminlerin Başarı Oranı

Hussman, teknoloji hisselerinin %83 düşeceğini tahmin ettiği Mart 2000’de ve S&P 500’ün negatif getiri sağlayacağını öngördüğü 2000 yılında doğru çıkmış tahminleriyle biliniyor. Ancak, son zamanlarda yaptığı tahminler genellikle başarısız oldu. Hussman’ın yönettiği Stratejik Büyüme Fonu, Aralık 2010’dan nisan ayına kadar %50’den fazla değer kaybetti.

Editör: Merve Öney